Největším favoritem udílení Evropských filmových cen je politický thriller Muž ve stínu francouzského režiséra polského původu Romana Polanského. Nominován byl v sedmi kategoriích. Českým želízkem v ohni bude při vyhlašování cen 4. prosince v estonské metropoli Tallinnu hudební skladatel Aleš Březina, jenž byl nominován za filmovou hudbu v Kawasakiho růži. Nominace v sobotu oznámila Evropská filmová akademie (EFA).

Polanského film, jenž vznikl v britsko-německo-francouzské koprodukci, zachycuje příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Jeho minulost skrývá plno temných stránek. V hlavních rolích se představili Pierce Brosnan a Ewan McGregor, jenž je i mezi nominovanými nejlepšími herci.

Pět nominací může ve vavříny proměnit válečné drama Libanon izraelského režiséra Samuela Maoze. Snímek s druhým největším počtem nominací už loni získal jedno z nejprestižnějších filmových ocenění, Zlatého lva na festivalu v Benátkách.

Kromě těchto dvou snímků byly na hlavní cenu pro nejlepší film nominovány rovněž turecko-německý snímek Bal - Honig (Bal - Med), španělsko-argentinský thriller El secreto de sus ojos (Tajemství jejich očí), jenž loni získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Soul Kitchen renomovaného německého režiséra Fatiha Akina a francouzský snímek Des hommes et des dieux (O bozích a lidech).

Nominovaný hudební skladatel a muzikolog Aleš Březina už v minulosti vytvořil hudbu k filmům jako Knoflíkáři, Musíme si pomáhat, Horem pádem, Kráska v nesnázích nebo Obsluhoval jsem anglického krále.

Z nominací bude vítěze vybírat 2300 členů Evropské filmové akademie. Za celoživotní dílo bude vyznamenán švýcarský herec Bruno Ganz známý například jako představitel Adolfa Hitlera v Pádu Třetí říše z roku 2004.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist