Za vyvolávací cenu  6,5 milionu korun bez dvacetiprocentní aukční přirážky byl v neděli v Praze prodán obraz Vinobraní od malířky Toyen. Prodána byla rovněž malba Emila Filly Já som bača velmi starý, a to za 3,7 milionu korun. Díla obou umělců patří k nejžádanějším na tuzemském trhu s uměním. Aukci pořádala společnost Prague Auctions.

Další díla obou malířů budou dražena v Praze ve středu. Společnosti 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery nabídnou Fillovu kubistickou práci z roku 1914 Zátiší s lahví Cherry za vyvolávací cenu deset milionů korun. Olej od Toyen nazvaný Cirque Conrado má pak vyvolávací cenu 9,3 milionu korun.

Zátiší s lahví Cherry patřilo Fillově rodině až do 80. let minulého století, kdy ho odkoupil soukromý sběratel. V roce 1997 byl obraz prodán do zahraniční sbírky světového kubismu v přepočtu za 3,5 milionu korun. Tehdy se přitom Fillovy obrazy prodávaly za ceny jen v řádech statisíců.

Obraz Cirque Conrado namalovala Toyen v roce 1925 a je považován za nejdůležitější dílo z jejího neoprimitivistického období. První majitelkou byla sestra Toyen Zdena Svobodová. Dosud byl obraz součástí významné soukromé sbírky v Paříži.

Nejdrážším obrazem Toyen v historii českých aukcí výtvarného umění je dílo Spící, které bylo před dvěma lety prodáno za 20 milionů korun bez aukční přirážky a ocitlo se tak na třetím místě tuzemského aukčního žebříčku.

Na sedmém místě aukčního žebříčku pak figuruje obraz Zbytek noci z počátku surrealistického období Toyen prodaný letos v dubnu za 13 milionů 200 tisíc korun. Nejdražším Fillovým obrazem je dílo Sklenice a noviny prodané společností Kodl před rokem za 11,2 milionu korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist