Woody Allen neumí točit špatné filmy. Zároveň však už neumí točit filmy přelomové.

I když další a další tituly chrlí letos pětasedmdesátiletý oscarový režisér a scenárista kadencí kulometu, skutečnou filmovou událostí je dnes již jen málokterý z nich. Přesto jde vždy o sázku na jistotu: člověka potěší a zaručeně pobaví.

Komedie Poznáš muže svých snů, která právě vstoupila i do českých kin, toto pravidlo potvrzuje hned dvakrát. Stačí v kostce naznačit děj.

Je tu další Woodyho brilantní vztahová partie plná ironických bonmotů, černého humoru, židovských anekdot a aforismů na téma manželských a mileneckých vztahů, sexu, nevěry, rozvodů, ale také stárnutí a smrti.

Woody Allen i tentokrát přenechal herecké party mladším, sám si vystačí s perfektně vystavěným scénářem a režií, která sází na skvělé herecké výkony všech zúčastněných a patřičně zalidněné dialogové sekvence.

Což je další allenovské zlaté pravidlo: obsazovat role bezkonkurenčně nejlepšími možnými adepty.

Ústřední kvarteto "allenovského vztahového zmaru" tentokrát tvoří stárnoucí Alfie (vynikající Anthony Hopkins), jenž svou ženu Helenu (Gemma Jones) pošle mávnutím ruky do klubu zoufalých odložených žen, případně k bláznivé kartářce-psychoterapeutce, a sám se, poblouzněn peroxidovou mladicí, začne posedle věnovat bělení zubů, opalování v soláriu a módním svetříkům do véčka.

Manželství se však rozpadá i jeho dceři Sally (Naomi Wattsová) a zeťovi, zkrachovalému umělci Royovi (Josh Brolin) - on začne flirtovat s exotickou múzou z protějšího okna (indická herečka Freida Pinto), ona se zakouká do neméně pohledného solventního galeristy (v roli sukničkáře Antonio Banderas). Vztahová partie je rozehrána, konverzační rošáda může začít.

I další komedie zkrátka připomíná něco, co už jste od Woodyho prostě viděli. Jít do kina na "starého dobrého devadesátiminutového Woodyho", který stojí na mimořádně vtipných přirovnáních, přesných průpovídkách a svěžím konverzačním humoru, může v éře supermoderních počítačových technologií působit jako osvěžení.

A v listopadové plískanici to platí dvojnásob.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist