Rodný domek spisovatele a letošního laureáta Nobelovy ceny za literaturu Maria Vargase Llosy ve městě Arequipa nechala peruánská vláda zapsat na seznam národního dědictví. Hodlá tu vytvořit spisovatelovo muzeum a podpořit tak zájem turistů, napsala agentura AFP.

"Představuji si dům přebudovaný v historické místo, v nový prostor, kam budou moci přijet turisté. To přinese zisky městu," řekl peruánský ministr kultury Juan Ossio během oslavy pořádané v Arequipě při příležitosti zařazení domu mezi národní památky.

Patrový dům s architekturou typickou pro začátek 20. století je už několik let neobývaný, ale díky svým majitelům je v dobrém stavu, dodal ministr.

Budova stojící na adrese 101 Avenue Parra bude přebudována na muzeum o životě a díle Vargase Llosy. Ten se tu narodil v roce 1936 a strávil v domě několik prvních let svého života s matkou a její rodinou, odkud se přestěhovali do bolivijské Cochabamby. Když bylo budoucímu spisovateli deset let usadila se rodina v hlavním městě Limě.

Muzeum by mělo být otevřeno koncem příštího roku, dodal Ossio s tím, že by byl velmi rád, kdyby se podařilo uchovat a zpřístupnit i další místa spojená s životem Vargase Llosy.

Vargas Llosa je autorem například románů Město a psi, Zelený dům, Tetička Julie a zneuznaný génius, Ráj je až za rohem či před dvěma týdny vydaného titulu El sueno del celta (Keltův sen), který by měl příští rok vyjít v českém překladu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist