Petici bere Richard Sporka jako průzkum veřejného mínění a očekává, že se k ní připojí mnoho lidí.
"Na ministerstvu kultury je jeden despota, který se rozhodl, že převálcuje instituci," řekl ve čtvrtek Sporka. Dodal, že ministr Besser "není schopen kultuře rozumět ani kulturně se chovat a do úřadu přinesl aroganci, čistky a strach".
"Nebudu komentovat žádné aktivity pana Sporky, protože jsem ministr kultury, a ne ministr zdravotnictví," řekl v reakci Besser. Podle něj jsou důvodem Sporkova odvolání trvalé poškozování dobrého jména PFS a ministerstva kultury a zpochybňování transparentnosti výběrového řízení.
Podle Sporky má krok ministerstva příčinu v neochotě přijmout kritiku, neochotě ministerstva komunikovat a "malost" ministra Bessera. Sporka dále vytkl ministerstvu kultury neprůhledný postup při výběrových řízeních, porušování zákonů a pohrdání správním řádem a nehospodárné nakládání s finančními prostředky.
"Zvažuji žalobu u správního soudu a podnět k protikorupční policii za to vše, co se na ministerstvu odehrálo během pěti let mého působení v čele příspěvkové organizace ministerstva, kdy jsem musel být loajální," řekl Sporka.
Jako příklad nehospodárnosti Sporka uvedl údajně "nesmyslné a nákladné" zastřešení dvorany a rekonstrukci vrátnice budovy ministerstva v době, kdy byl ministrem Václav Jehlička.
Besser odvolal šéfa PFS s okamžitou platností 22. listopadu. Těleso dočasně povede sbormistr Lukáš Vasilek. Ministr zároveň jmenoval do funkce ředitelky PFS Evu Sedlákovou, která konkurz na nového šéfa PFS vyhrála. Zatím není jasné, kdy se dlouholetá pracovnice ministerstva kultury, České filharmonie i manažerka kulturních projektů funkce ujme. Původně měla Sporku nahradit od 1. března.
Besser návrh exministra nevyužije, šéf pražských filharmoniků se bude vybírat znovu - čtěte ZDE
Šéf České filharmonie rezignoval. Ministerstvo již na funkci vypsalo výběrové řízení - čtěte ZDE
Jedním z hlavních důvodů Sporkova odvolání údajně byla SMS, ve které odvolaný šéf PFS označil ministra za ctižádostivce a buldozer. "Označili mě za neschopného a skončilo to mojí odpovědí ministrovi, kterému jsem sdělil, že naší práci vůbec nerozumí a vůbec netuší, co jsem musel za těch pět let všechno zvládnout. Odešel jsem se slovy, aby pozdravoval v Berouně," popsal před několika dny Sporka atmosféru jednání na ministerstvu kultury.
Sporka měl problémy již s předcházejícím ministrem kultury Václavem Riedlbauchem. Například před čtyřmi lety, v době, kdy Riedlbauch šéfoval České filharmonii (ČF), jej Sporka obvinil z obstrukce. ČF tehdy omezila se sborem po 56 letech spolupráci a začala víc využívat služby konkurenčního brněnského sboru.
Před třemi lety se Sporka také přiklonil k žádosti českých filharmoniků o odstoupení Riedlbaucha kvůli sporům o autorská práva k nahrávkám. Na konec se Sporka přihlásil do konkurzu na místo šéfa České filharmonie jako jeden z pěti uchazečů, konkurz však vyhrál Vladimír Darjanin.
Jedním z hlavních úkolů nové šéfky PFS Sedlákové bude vyřešení ekonomické situace tělesa. Zatímco loni příspěvek ministerstva, z něhož PFS kryje mzdové náklady, činil přes 29 milionů korun, letos je to asi 27 milionů korun. Na příští rok se přitom počítá s dalším snížením příspěvku na 23,9 milionu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist