Dokument Katka režisérky Heleny Třeštíkové získal dvě ocenění na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu.

Časosběrný snímek zachycující osudy narkomanky uspěl v soutěžní sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů. Jeho střihač Jan Hejna kromě toho ještě získal cenu za nejlepší střih.

Podle Petry Klobušiakové z české ambasády v Ottawě Katka zaznamenala velký úspěch jak u poroty, tak u diváků. Zaujala je metoda natáčení, kdy režisérka objekt svého dokumentu sleduje v průběhu času na ploše mnoha let.

"Při práci na časosběrných dokumentech nemá člověk nikdy jistotu, jaký přesně bude mít mnohaleté snažení výsledek," uvedla již dříve Třeštíková, která tento postup používá i u svých dalších filmů.

Snímek zachycující marný boj mladé ženy s drogovou závislostí měl premiéru letos v únoru. Režisérka sledovala narkomanku Katku 14 let. Film dosud v českých kinech vidělo více než 100 000 diváků.

Lidé na pokraji sil

Katku je součástí volné trilogie časosběrných dokumentů Třeštíkové o osudech lidí, kteří se ocitli na pokraji sil či na okraji společnosti. Tvoří jej ještě příběh nenapravitelného recidivisty nazvaný René (2008), který získal cenu Evropské filmové akademie, a film Marcela (2007), jenž vyšel z divácky úspěšného cyklu Manželské etudy a zachycuje život ženy, kterou stíhá jedna rána osudu za druhou.

Montrealský festival dokumentární filmů se letos konal již potřinácté. Ročně se na něm podle jeho pořadatelů představí kolem stovky snímků z celého světa.

Kritériem pro jejich výběr je jedinečnost a umělecký přínos, stojí na webové stránce festivalu. Letošní ročník se konal od 10. do 21. listopadu.

Související