Festival francouzského filmu v Praze letos patří Gérardu Depardieuovi.
Přehlídka před týdnem začala filmem Profesionální manželka, v němž ztvárnil bručounského starostu, nyní se festival uzavírá komedií Na mamuta!, která zároveň vstupuje i do běžné kinodistribuce.
Cesta za důchodem
Francouzská komedie s Gérardem Depardieuem v roli stárnoucího řezníka, který na své motorce odjíždí sbírat potvrzení od bývalých zaměstnavatelů kvůli penzi, je novým dílem režisérské dvojice Gustave Kervern a Benoît Delépin.
V českých kinech jsme od nich mohli vidět výtečnou komedii Louise-Michel, kde jeden nekorektní, černý a krutý žert střídal druhý v rychlém tempu. Na mamuta! je naproti tomu mnohem civilnější, ale svým způsobem i zrádnější filmový zážitek.
Snímek spadá do skupiny filmů vypovídajících hořkým způsobem o stárnutí skrze obsazení herecké hvězdy, na jejímž zjevu je fyzická sešlost na první pohled patrná. Vedle Nicholsona v O Schmidtovi, Stallona v Rocky Balboovi či Rourka ve Wrestlerovi snímek staví figuru Depardieua, která je už příliš kulatá a povadlá i na to, aby unesla roli odkvétajícího milovníka, jíž herec ještě před čtyřmi lety ztvárnil ve filmu Píseň pro tebe.
Způsob, jakým kamera i interakce herce s prostorem zdůrazňuje holou tělesnost Depardieuovy postavy, se ostatně Wrestlerovi dost podobá a na Rourkovu roli odkazují i dlouhé blond vlasy hrdiny filmu.
Prosinec v kinech prozáří Prázdniny v Římě a další klasiky s božskou Audrey - čtěte ZDE
Kdo je tady ředitel? Zoufalá manželka režiséra Ozona - čtěte ZDE
Depardieuova herecká kariéra odstartovaná rolemi mladých bouřliváků počínaje filmem Buzíci (1974) se do hlavní postavy Na mamuta! a jejích osudů také neustále otiskuje. Bývalá zaměstnání řezníka Serge tvoří směsku manuálních prací a kšeftíků odpovídající jeho nízkému sociálnímu postavení, které mu nyní ve vysokém věku dávají ostatní ponižujícím způsobem zakusit.
Uvažování mladého motorkáře ze sedmdesátých let odpovídá i způsob, jakým Serge ve filmu nakonec dosahuje vykoupení ze své životní mizérie.
Jeho znovunalezení chuti do života má nostalgickou příchuť naivního optimismu hippie éry, který ale v postavě retardované feťačky bydlící v domku plném zrůdných uměleckých výtvorů sestavených z dětských hraček dostává hrůzně deziluzivní nádech.
Chraplavý stařecký smích
Na mamuta! je dosud nejvíce sociálně kritický film režisérské dvojice. Kritičnost tu ale nemá podobu soucitu s trpícími, ale typicky surrealistického znechucení ze vší reality, kterou nezbývá než neustále nařeďovat vpády imaginativního nadreálna (tvůrci své sympatie k surrealismu dali najevo ve snímku Avida pojmenovaném po Dalího obrazu).
Rozhořčení z absurdity světa tu nemá podobu teroristické záliby v podvratném komickém násilí jako v Louise-Michel. Pro Mamuta je naopak typická stařecká rezignace a bezmoc nejlépe vyjádřená ve scéně, kdy hrdina v obchodním domě bezradně obejde muže ležícího na zemi v bezvědomí.
Snímek se odvíjí jako lakonická civilní komedie ve stylu Roye Anderssona (Ty, který žiješ) či Benta Hamera (Povídky z kuchyně), ale nejsilnější je v okamžicích, kdy z této polohy vystupuje do vyšinutých, groteskních momentů, jejichž totální anarchie a neúcta k čemukoli upomíná na starší snímky obou tvůrců.
Vedle scény vzájemné masturbace dvou stárnoucích mužů jde například o pasáž, kdy se hrdinova manželka a její kolegyně z práce vydávají zavraždit ženu, která jí ukradla mobilní telefon.
Stejně jako v surrealismu tu nadreálné motivy netvoří žádnou protiváhu ani únik ze skutečnosti, ale její neméně tíživou organickou součást, která ale umožňuje se každodennosti alespoň vysmát. V případě Na mamuta! je to oproti Louise-Michel hodně nahořklý a chraplavý stařecký smích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist