Dílo francouzského malíře 19. století Edgara Degase se vrátí do Francie po téměř 40 letech od doby, kdy bylo ukradeno. Informoval o tom zpravodajský server CNN s odvoláním na americké činitele.

Obraz Blanchisseuses souffrant des dent (Pradleny s bolavými zuby) byl v roce 1973 ukraden z muzea Malraux ve francouzském přístavním městě Le Havre, kam ho zapůjčila francouzská vláda. Obraz se objevil až letos v říjnu, kdy ho mezi dražené položky v katalogu zařadila americká pobočka aukční síně Sotheby's.

Podle amerických úřadů spolupracujících s Interpolem dal malbu do dražby francouzský sběratel umění Ronald Grelsamer. Ten uvedl, že obraz mu daroval jeho otec, aniž tušil, že je kradený.

Podle mluvčí Sotheby's Diany Philippsové nic nenaznačovalo tomu, že jde o kradený obraz, protože se neobjevil v žádné z databází ukradených uměleckých předmětů. "Sotheby's je ráda, že mohla přispět k tomuto objevu. Jsme potěšeni, že se tento obraz vrátí francouzské vládě," dodala.

Obrázek o rozměrech 16x22 centimetrů vznikl mezi lety 1870 až 1872 a jeho cena je odhadována na 350 až 450 tisíc dolarů, tedy 6,6 až 8,5 milionu korun.