Skotská umělkyně Susan Philipszová pracující se zvukem získala v pondělí večer letošní Turnerovu cenu. Prestižní ocenění udělované britským tvůrcům, nebo umělcům žijícím v Británii, které vítěze katapultuje mezi hvězdy světové umělecké scény, obdržela Philipszová za své zvukové instalace.
Rodačka z Glasgow si ze slavnostního udílení v londýnské galerii Tate Britain odnesla 25 tisíc liber. Podle BBC news je Philipszová teprve čtvrtou ženou, která kdy Turnerovu cenu získala.
Poražení finalisté dostanou po pěti tisících librách. Letos byli nominováni i malíři Dexter Dalwood a Angela de la Cruzová, stejně jako Otolith Group, které tvoří Anjalika Sagarová a Kodwo Eshun.
Zvukové instalace se letos dostaly do užšího výběru uchazečů o Turnerovu cenu vůbec poprvé. Susan Philipszová byla i favoritkou britských sázkařů.
Slavnostní předávání ceny v galerii Tate Britain provázela demonstrace studentů, jejichž protest proti rozpočtovým škrtům v kultuře a proti zvyšování školného podpořil ředitel galerie i vítězka ceny.
Pětačtyřicetiletá Philipszová žije v Berlíně. Svou vítěznou instalaci Lowlands původně připravila letos v květnu pro glasgowský mezinárodní festival umění. Pouštěla tam baladu ze 16. století, kterou sama nazpívala. "Využívá svůj hlas k výjimečně evokativním zvukovým instalacím, které odpovídají charakteru konkrétních, často zapadlých míst," uvedla Tate Britain.¨
Londýnská galerie Tate Modern slaví deset let. Vystavují v ní i Češi - čtěte ZDE
Ruští umělci vystavili slévárenské modely z Poldovky a vyhráli Chalupeckého cenu - čtěte ZDE
Asi stovka studentů v předsálí galerie demonstrovala proti razantnímu zvyšování školného i proti škrtům v rozpočtu na kulturu. Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů zavádí rozsáhlé rozpočtové škrty, které se týkají prakticky všech rezortů.
Umění by mělo být přístupné každému bez ohledu na to, kde bydlí a jak je bohatý, prohlásil ředitele galerie Tate Nicholas Serota v souvislosti s tím, že chystané škrty se dotknou především mimolondýnských galerií.
Turnerova cena se uděluje od roku 1984 britským umělcům do 50 let. Ocenění často vyvolává kontroverze. Má totiž "podpořit veřejnou diskusi o nových trendech v britském umění" a porota tak často vybírá spíš provokativní příklady současného umění.
V minulosti cenu dostali například Tracey Eminová, Anish Kapoor, Antony Gormley, Damien Hirst či dvojice Gilbert and George. Díla letošních finalistů jsou vystavena v Tate Britain od začátku října. Výstava potrvá do 3. ledna příštího roku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist