Za 422 tisíc dolarů (přes osm milionů korun) byl v pátek v aukční síni Sotheby's vydražen originální rukopis amerického hudebníka Boba Dylana se slovy k jedné z jeho nejslavnějších písní ze 60. let The Times They Are A-Changin. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na aukční síň.

Majitelem dvoustránkového rukopisu, který je opatřen podpisem umělce, se stal americký sběratel Adam Sender, majitel spekulativních fondů Exis Capital.

Slavný protestsong dal název také třetímu albu skladatele, který je považován za symbol hnutí odporu v 60. letech v USA.

V písních na tomto albu, které vyšlo v roce 1964, se autor zabývá rasismem, chudobou, politickou angažovaností a sociálním změnami. Titulní píseň Dylan také zahrál naživo letos v únoru v Bílém domě na koncertě na oslavu hnutí za lidská práva.

Bob Dylan, který v květnu oslaví 70. narozeniny, je stále činný v hudebním světě. Nedávno ukončil turné po Spojených státech, které bylo kritikou i publikem velmi dobře přijato.

The Times They Are A-Changin na videích

Píseň The Times They Are A-Changin nazpíval za bezmála padesát let bezpočet interpretů. Například nejslavnější českou verzi trio Golden Kids. Na následujícíh videích můžete porovnat originální Dylanovu interpretaci s několika dalšími.

Kromě Golden Kids s verzemi Dylanových generačních souputníků Peter, Paul & Mary, Joan Baezové či kapely The Byrds, verzi Springsteenovu ve chvíli, kdy ho poslouchá sám Bob Dylan, irské zpěvačky Sinead O'Connor, Eddieho Veddera ze skupiny Pearl Jam, Phila Collinse či zromantizovanou a přepatetizovanou verzi Blackmore's Night, tedy Ritchieho Blackmora, proslulého člena Deep Purple.

Bob Dylan

Golden Kids

Peter, Paul & Mary

Joan Baezová

The Byrds

Bruce Springsteen

Sinead O'Connor

Eddie Vedder

Phil Collins

Blackmore's Night

 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist