Jeden ze zakladatelů skupiny Gorillaz Damon Albarn oznámil, že o Vánocích dostanou fanoušci dárek: na internetu bude volně ke stažení nové, v pořadí čtvrté album skupiny, napsal britský list The Guardian.

Konec  multimediálního projektu se tedy opět odkládá.

Jak Albarn upřesnil v rozhovoru pro australský list Perth Now, na Štědrý den bude na internetu ke stažení videoklip k jedné z nových písní a o den později, na Boží hod, "dostanou ke stažení celé album zdarma".

Album nahrané na Albarnův iPad prý vznikalo poslední měsíc po hotelových pokojích v Americe, kde Gorillaz hráli v rámci světového turné.

K fanouškům se nové skladby dostanou bez dalších úprav. "Dělal jsem to doslova na cestě," řekl Albarn.

"Nepsal jsem si to předem. Nijak nepřipravoval. Prostě jsem to dělal den za dnem jako deník svých zážitků v Americe. Kdybych nechal vydání na Nový rok, pak by cynici říkali: 'Jo, on to pak ještě upravoval', ale když to vydám hned, pak budou všichni vědět, že to upravované nebylo, protože jsem pořád ještě na cestách," dodal.

Poté co v Americe našel inspiraci a v Austrálii se ohřál na sluníčku, nezdá se, že by Albarn nějak spěchal s návratem do Británie, napsal Guardian. "Velká Británie je v hrozivém úpadku," prohlásil. "Nedoporučuju Australanům, aby tam vůbec jezdili. Vážně nechápu, co všechny táhne, ty tisíce a tisíce, na ten ohavný, šedivý, zamračený, přelidněný, špinavý, smutný ostrůvek na severní polokouli."

Zatím není jasné, jestli bude "cestovní" album pro Gorillaz poslední. Začátkem tohoto týdne spoluzakladatel kapely Jamie Hewlett prohlásil, že je možná načase projekt opustit. "Tohle by byla skvělá chvíle dát skupině sbohem," řekl.

"Takovéhle turné se všemi těmi lidmi, to se povede jen jednou. Je to zážitek, jaký se v životě víckrát neopakuje."

Albarn ze skupiny Blur a grafik Jamie Hewlett založili skupinu Gorillaz v roce 1998. Své tváře jí ale nepropůjčili - o "zpěv" se starají čtyři virtuální postavy 2D, Murdoc, Noodle a Russel, jejichž vzezření připomíná hrdiny Hewlettových komiksů.