Skupina newyorských muzikantů v čele se saxofonistou a kytaristou Elliottem Sharpem vzdala na Manhattanu poctu legendě českého undergroundu Ivanu Martinu Jirousovi.

Básník zvaný přáteli Magor završil na koncertu v newyorském Českém centru své týdenní turné autorských čtení po Spojených státech a Kanadě.

Spolu se Sharpem své variace na skladby legendární skupiny Plastic People of the Universe, kterou Jirous umělecky vedl, hráli houslista Dave Soldier, klávesista Anthony Coleman a bubeník Jonathan Kane. Na basovou kytaru hrál Ivan Bierhanzl, jenž s Plastic People na stejný nástroj hrál v 80. letech.

"Když jsem o (Plastic People) slyšel poprvé, zajímaly mne samozřejmě politické aspekty jejich příběhu, jak kvůli své hudbě čelili útlaku. Pak mne začala zajímat samotná hudba, a zvláště texty," řekl po koncertu Sharp.

Plastic People, které v počátcích výrazně inspirovala hudba newyorské skupiny The Velvet Underground, považuje za součást "širší rodiny". "Nyní vidíme sítě, jež jsou rozprostřené po celém světě, dějiny hudby, které se různě proměňují a znovu na sebe napojují. Je to společná DNA, která se projevuje v různých mutacích," podotkl Sharp.

Muzikant patří k předním postavám newyorské avantgardní a experimentální scény. S Jirousem se zná už mnoho let. Na jeho tvorbě má rád především její intenzitu a humor.

Jirous svou cestu po severoamerickém kontinentu zahájil 3. prosince na newyorské Kolumbijské univerzitě. Představil tu několik ukázek své tvorby z dob samizdatu i úryvky ze současné tvorby. Během svého turné navštívil také Chicago, Toronto a Ottawu.

Básník a publicista Ivan Martin Jirous se narodil 23. září 1944 v Humpolci. Patří mezi významné osobnosti českého undergroundu. V době normalizace byl několikrát vězněn.

Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.