Lipský knižní veletrh, který se tradičně zaměřuje na knižní produkci zemí střední a východní Evropy, bude v březnu hostit 2100 vystavovatelů. V centru pozornosti tentokrát bude srbská literatura. Informovali o tom podle agentury DPA organizátoři veletrhu.

Lipský veletrh se uskuteční ve dnech 17. až 20. března a kromě samotné výstavní části budou jeho součástí jako tradičně stovky doprovodných akcí, především autorských čtení. Jenom dětem a mládeži bude určeno kolem 400 akcí. Mnoho mladých a nezávislých nakladatelství bude na veletrhu vystavovat poprvé. Podvacáté se současně s veletrhem uskuteční řada čtení pod souhrnným názvem Lipsko čte. Podle organizátorů jich bude 2000 na 300 různých místech. Srbsko mimo jiné představí zhruba 30 titulů poprvé přeložených do němčiny.

K vrcholům veletrhu bude patřit i udílení Ceny lipského veletrhu dotované 45 tisíci eury (zhruba 1,1 milionu korun). Porota bude vybírat z 480 navržených titulů v kategoriích beletrie, naučná kniha/esej a překlad. Užší výběr nominovaných publikací bude zveřejněn 10. února.

Související