Novým šéfdirigentem České filharmonie (ČF) se stane světově uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek. Potvrdil to mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Dnes odpoledne na ministerstvu kultury podepíše vedení ČF s Bělohlávkem smlouvu. Svého mandátu se zřejmě ujme na podzim roku 2012.

Čtyřiašedesátiletý Bělohlávek v současnosti působí na prestižním šéfdirigentském místě u Symfonického orchestru BBC v Londýně, kde mu smlouva v roce 2012 skončí. V témže roce ukončí spolupráci s českými filharmoniky současný šéfdirigent Izraelec Elijahu Inbal.

"Máte dobré informace. Já měl to štěstí, že jsem byl u dvou klíčových schůzek pana ministra (Jiřího) Bessera s panem Bělohlávkem, a okamžik, kdy si oba pánové toto pondělí podali ruce, se jen těžko popisuje. Myslím, že to v 17 hodin na ministerstvu oba popíšou sami," řekl  Brunclík.

Ministr kultury Jiří Besser v médiích uvedl, že nového šéfdirigenta oznámí ještě před Vánocemi. Generální ředitel ČF David Mareček však ještě na začátku prosince předpokládal, že se bude jednat až do poloviny ledna.

Vedení ČF o podpis smlouvy s Bělohlávkem, který je považován za nejúspěšnějšího českého dirigenta současnosti, dlouho usilovalo. Jednalo s ním jako s jediným oficiálním kandidátem. Slibuje si od něj mimo jiné i posílení pozice ČF na mezinárodní hudební scéně.

Bělohlávek by byl vhodným kandidátem i podle některých hudebních kritiků. Někteří hráči ČF se jej ale mohou obávat vzhledem k jeho pověstné náročnosti, zejména v přípravě na koncerty.

Čtyřiatřicetiletý Mareček prosazoval Bělohlávka již v době, kdy se účastnil konkurzu na šéfa ČF, protože filharmonici prý potřebují silnou dirigentskou osobnost, nejlépe českého původu.

Marečka jmenoval ministr kultury do funkce v říjnu poté, co mu ho jako nejvhodnějšího kandidáta doporučila výběrová komise. Mandátu se ujme začátkem února příštího roku.

Bělohlávek u ČF již v letech 1990 až 1992 jako šéfdirigent krátce působil. Jeho odchod znalci hodnotili jako historickou chybu, která zahájila v tělese dvacetiletou krizi.

Filharmonici si tehdy v tajných volbách místo něj zvolili Němce Gerda Albrechta za prvního cizího šéfdirigenta. Bělohlávek se tehdy na protest proti způsobu volby své funkce vzdal. Spolupráci s ČF ale nikdy nepřerušil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist