Dobré zprávy roku 2010 ve výtvarném umění není těžké najít. Prvořadou událostí bylo květnové otevření Galerie Středočeského kraje (GASK).

Mapa českého umění získala nové centrum ve zrekonstruované jezuitské koleji v Kutné Hoře. První návštěvníky GASK ohromila sebevědomým nadhledem a aktivním zájmem o diváky. Moderní interiér nabízí přes tři tisíce metrů čtverečních výstavní plochy, což ji řadí k největším galeriím v republice. Také to nejdůležitější - program - ukazuje evropský standard.

V GASK se paralelně odehrávají tři až čtyři výstavy, magnetem květnového zahájení byla středověká iluminace, loni vydražená v londýnské aukci za 17 milionů korun.

Konkurence nejlepších

V létě se na nádvoří galerie odehrál také mezinárodní festival alternativní hudby Creepy Teepee a také další akce ukazují kvalitní skladbu: v GASK se představila prestižní sbírka současného středoevropského umění ze sbírky Erste, zájem objevovat skryté podoby českých klasiků ukázala výstava Alfonse Muchy.

Kutnohorská galerie začala ostře šlapat na paty českým veřejnoprávním institucím, stala se přímou "konkurencí" těm nejlepších z nich, Galerii Rudolfinum, Moravské Galerii v Brně a Galerii hlavního města Prahy.

Dobrou pověst jí kazí jen velkolepý, ale již dvakrát odsunutý projekt - výstava britského "formaldehydového" umělce Damiena Hirsta. Jeho přehlídka byla naposledy odložena na prosinec, o tom kdy a zda vůbec se uskuteční nyní GASK mlčí.

Dekadentní podzim

Během roku se v českých výstavních síních objevilo několik důležitých jmen světového formátu. Velkou "nadílku" přinesl podzimní projekt Dekadence Now!, do které se zapojilo pět galerií. Hlavní část je ještě do 2. ledna k vidění v Rudolfinu.

Několika pracemi tu jsou zastoupeni zmiňovaný Damien Hirst a také Cindy Shermanová, Jeff Koons či Araki. Samostatnou výstavu v pražském Centru současného umění má provokativní britské duo Gilbert & George, první českou retrospektivu dekadentního fotografa Petera-Joela Wittkina přichystal Dům umění města Brna.

K nejlepším výstavám patřily také velké retrospektivy českých umělců Zdeňka Sklenáře a Zdeňka Sýkory v Galerii hlavního města Prahy.

Češi v zahraničí

Česká umělecká scéna se letos výrazně prosadila i v zahraničí. Pořadatelé světového bienále současného umění Manifesta, které se koná ve španělské Murcii, vůbec poprvé vybrali také české kurátory ke spolupráci.

Stali se jimi kunsthistorik Vít Havránek spolu s umělcem a kurátorem Zbyňkem Baladránem. V jedné z výstavních sekcí stále aktuální Manifesty se představuje umělec Tomáš Vaněk.

Také Národní galerie v Praze přichystala velkou přehlídku s mezinárodním dosahem. Po několikaletém uměleckohistorickém bádání představuje výstavu zakladatele barokní malby v Čechách Karla Škréty. Jeho díla jsou vystavena ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu.

Velký "nájezd" na Prahu podnikl na podzim také slavný americký režisér a výtvarník Robert Wilson. V Národním divadle nazkoušel činohru Věc Makropulos, jeho videa a scénické návrhy představuje Museum Kampa a Galerie Jiří Švestka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist