Už za pár dní skončí v Praze několik výstav výtvarného umění, které vzbudily velký zájem veřejnosti. Galerie Rudolfinum přivítá v neděli 2. ledna poslední návštěvníky úspěšného projektu Decadence Now! Za hranicí krajnosti. O pár dní později, v pátek 7. ledna, se uzavře také expozice obrazů z vídeňské Batlinerovy sbírky Monet-Warhol ve Veletržním paláci Národní galerie (NG).

Do neděle 9. ledna potrvá rozsáhlá výstava obrazů Václava Boštíka, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy (GHMP) v Městské knihovně.

Galerie Rudolfinum i Národní galerie zaznamenaly se svými podzimními projekty velké úspěchy. Do Rudolfina si na výstavu současného dekadentního umění našlo od konce září cestu rekordních více než 50 tisíc lidí, řekla Klára Derzsiová z galerie. Stovky lidí přicházejí i v těchto, posledních dnech, dnes bude galerie otevřená až do 20 hodin. Naopak v pátek zůstanou dveře Galerie Rudolfinum uzavřené a otevřou se opět v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin.

Od 14. října do 26. prosince si zakoupilo vstupenku na Batlinerovu sbírku do Veletržního paláce 45 310 návštěvníků. Jen dopoledne 28. prosince pak přišlo dalších 500 lidí, řekla mluvčí NG Petra Jungwirthová. Den před ukončením výstavy, 6. ledna 2011, galerie zve na komentovanou prohlídku kurátorky Olgy Uhrové.

Lidi zaujala také výjimečná retrospektivní výstava Václava Boštíka (1913-2005), která vychází ze širokého průzkumu jeho díla a pozůstalosti. Výstava ukazuje, jak se proměňovala jeho tvorba od 30. let 20. století do 21. století, od krajinek přešla k abstrakci a čím dál znatelnějšímu duchovnímu obsahu. Ve středu 5. ledna se v 18:00 uskuteční v Městské knihovně přednáška historika umění Jiřího Šetlíka na téma setkávání s Václavem Boštíkem.

Ještě více než měsíc budou mít lidé na návštěvu výstavy Královský sňatek v Domě U Kamenného zvonu, kterou také uspořádala GHMP. Expozice připomíná 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn a jeho sňatku s Eliškou Přemyslovnou.