Minifestivalem mafiánských filmů vstoupí do roku 2011 distribuční společnost Aerofilms. Po prosincové přehlídce snímků s americkou herečkou Audrey Hepburnovou tak pokračuje v uvádění perel světové kinematografie v restaurovaném a zdigitalizovaném formátu.

V jedenácti městech tak budou moci filmoví fanoušci zhlédnout tři slavné mafiánské filmy Kmotr, Kmotr II. a Neúplatní. Opět budou ve vysoké HD kvalitě z digitálně zrestaurovaných kopií se zvukem v systému 5.1. Všechny se zapsaly do dějin kinematografie a brzy po premiéře se staly legendami.

Dobro opět soupeří se zlem

"Věříme, že i několik desítek let po jejich vzniku v nich divák nalezne věci stále aktuální," komentoval přehlídku ředitel pražského kina Světozor Petr Jirásek, který Minifest mafiánských filmů uvede během ledna spolu s dalšími kinosály z celé České republiky.

Kdo má chuť na první větší roli Kevina Costnera, koho zajímá, proč dostal Sean Connery Oscara za roli mazaného irského policajta, kdo by rád viděl originál "přestřelky na schodech", kterou parodoval film Bláznivá střela, by si neměl podle dramaturga společnosti Aerofilms Iva Andrleho nechat ujít film Neúplatní režiséra Briana de Palmy.

Tento mistrovský akční thriller vznikl v roce 1987, odehrává se v době prohibice v Chicagu, kde vládne absolutní mocí král podsvětí Al Capone. V klasickém příběhu vyprávějícím o konfrontaci dobra a zla předvádí skvělé výkony Kevin Costner jako federální agent Eliot Ness, Robert De Niro jako Al Capone a Sean Connery jako policejní veterán, který učí Nesse, jak se nenechat zabít: střílet rychle a jako první.

V Československu zakázaný film

O roli v dalším snímku Kmotr z roku 1972 se prý ucházel zpěvák Frank Sinatra, ale marně. V 70. letech se film nesměl v Československu promítat pro své údajné glorifikování zločinu a násilí, avšak kniha, na jejímž základě byl natočen, byla běžně v knihkupectvích k dostání.

Francis Ford Coppola nakonec do téměř tříhodinového snímku obsadil údajně "obtížného a nespolehlivého herce", jehož poslední filmy byly propadáky - Marlona Branda. Pokračování Kmotr II., jež vzniklo o dva roky později, je prvním pokračováním v historii, které získalo Oscara.

Mafiánské filmy se budou kromě pražských kin Aero a Světozor promítat rovněž v Boskovicích, Děčíně, Frýdku-Místku, Hradci Králové, Kadani, Jablonci nad Nisou, Ostravě, Teplicích, Uherském Hradišti a Veselí nad Moravou.