Maďarská rozhlasová stanice Tilos na Nový rok oznámila, že Národní mediální a komunikační úřad (NMHH), vytvořený v souladu s novým mediálním zákonem, ji vypeskoval za to, že v září vysílala údajně problematickou skladbu amerického rappera Ice-T. Webové stránky maďarského tisku podle agentury AFP označily postup úřadu za podobný postupu komunistických cenzorů v 60. a 70. letech.

Malá soukromá stanice Tilos napsala, že úřad jí vytkl, že 2. září v 17:53 hodin vysílala skladbu rappera Ice-T nazvanou Warning, it´s on. Úřad prý soudí, že píseň patří do kategorie takzvaného gangsterského rapu a může negativně ovlivnit vývoj mladistvých a že stanice ji měla vysílat až mezi 21:00 a 05:00 hodin.

Tilos odpověděla, že mezi jejími posluchači je jen velmi málo těch, kterým ještě není 16 let, a že i mezi anglofonními mladými Maďary je jen velmi málo těch, kdo rozumí velmi specifickému argotu "gangsterského rapu".

Stanice zveřejnila také reakci zpěváka, který na své internetové stránce napsal: "To je dobré, svět se mě pořád bojí, HAHAHA!"

Internetové stránky maďarských listů podle AFP přirovnávají přípis NMHH k cenzurním dopisům ze 60. a 70. let, kdy se tehdejší komunistický režim znepokojoval nad "destruktivními účinky hnutí punk".

Mediální zákon, podle kterého byl úřad vytvořen, vstoupil v platnost 1. ledna. Mimo jiné umožňuje dát pokutu až 730 tisíc eur (přes 18 milionů korun) sdělovacím prostředkům, které podle jeho soudu poškodí veřejný zájem, naruší veřejný pořádek nebo morálku a zveřejní zaujaté informace.

Zákon sklidil rozsáhlou kritiku v zahraničí, včetně od Evropské komise, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a vlád řady zemí. Kritizoval ho i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Související