Dvě obsáhlé výstavy Egona Schieleho, práce Roye Lichtensteina či retrospektivu popartového Mela Ramose nabídnou letos velká vídeňská muzea a galerie. Návštěvníci se mohou těšit i na největší expozici evropských secesních šperků či na díla Vasilije Kandinského a dalších malířů.
Vídeňská Albertina zahájí výstavní rok 28. ledna pracemi Roye Lichtensteina. Výstava s názvem Black&White, která potrvá do poloviny května, představí malířovy černobílé kresby a malby ze 60. let. Od 4. února pak začne výstava kreseb a akvarelů umělců z volného uskupení Modrý jezdec. K vidění budou díla Kandinského, Augusta Mackeho, Paula Kleea či Alfreda Kubina.
Pionýři avantgardy
Malby, skici a sochy popartového umělce Mela Ramose představí od 18. února do 29. května v Albertině výstava Girls, Candies & Comics. Bude to dosud největší retrospektiva tohoto kalifornského výtvarníka v Evropě. K vidění budou samozřejmě i oleje s nahými kráskami u zvířat či zboží, díky nimž získal malíř svou proslulost.
Belvedere pořádá od 10. února do 5. června výstavu Kubismus/futurismu/kinetismus. Kromě prací vídeňských autorů na zájemce čekají i díla Františka Kupky, Fernanda Légera či Roberta Delaunaye. "Výstava ukáže, jak rychle a inovativně ve 20. letech vídeňští umělci našli napojení na evropskou poválečnou avantgardu," uvedla galerie.
Do Vídně dorazila úspěšná výstava malířky Fridy Kahlo. Překoná triumf z Berlína? - čtěte ZDE
Hyperrelisté vystavují ve Vídni automobily naleštěné jako zrcadla - čtěte ZDE
Oranžerie Belvederu nabídne od 17. února do 13. června Schieleho portréty a autoportréty. "Na stovce prací – některé z nich se budou v Rakousku ukazovat poprvé – dokumentuje výstava Schieleho umělecký vývoj a jeho neobyčejné schopnosti portrétisty," sdělila galerie.
Belvedere vlastní největší sbírku obrazů Gustava Klimta. Tohoto malíře představí od 14. října spolu s architektem Josefem Hoffmannem, který s ním spolupracoval. Výstava nese titul Pionýři moderny.
Deset let fungování oslaví v roce 2011 Leopoldovo muzeum. Pro návštěvníky připraví od 25. února dosud nejobsáhlejší výstavu evropských secesních šperků v Rakousku, sdělil mluvčí muzea Klaus Pokorny. Od 10. června budou moci zájemci navštívit výstavu mistrovských děl fotografie. K vidění bude na 200 prací – od historických snímků z 19. století až po současnost.
Melancholie i provokace
Od 22. září se pak bude v Leopoldově muzeu konat velká výstava Egona Schieleho s názvem Melancholie a provokace, která ukáže kromě maleb i dopisy, snímky a malířovy osobní předměty. Ve stejný den jako Schieleho výstava začne i výstava moderního umění z Leopoldovy sbírky.
V muzeu moderního umění MUMOK bude od 11. února k vidění sbírka klasické moderny. Díla první poloviny minulého století kurátoři seřadí do tematických celků. V jednotlivých oddílech by návštěvníci měli najít portréty či figury. Chybět nebude abstrakce a písmo.
MUMOK pronikne v roce 2011 i do veřejného prostoru. V srpnu pozve mezinárodní umělce, kteří vytvoří své práce na billboardy. V září začne výstava Muzeum přání. Ukáže mimo jiné, jakým směrem by se instituce chtěla ve své sbírkové činnosti dál ubírat a jaká díla by chtěla opatřit.
Vídeňské umělecko-historické muzeum chce i letos pokračovat ve spolupráci se současnými umělci. Staré mistry ze svých sbírek chce podle své ředitelky Sabine Haagové jednou ročně postavit do kontrastu s moderním uměním. Tentokrát to má být belgický malíř Jan Fabre.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist