Nejlepším filmem loňského roku podle americké Národní společnosti filmových kritiků (NSFC) se stalo drama The Social Network o zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi. Ocenění získali také režisér snímku David Fincher, představitel hlavní role Jesse Eisenberg a scénárista Aaron Sorkin. Oznámily to agentury AP a Reuters.

Po obdržení cen kritiků z Bostonu nebo z Los Angeles tak film potvrdil svoji pozici jednoho z největších favoritů letošního udílení filmových Oscarů. Ty se budou v Los Angeles udělovat 27. února.

Nejlepší herečkou byla kritiky vyhlášena Giovanna Mezzogiornová za roli milenky Benita Mussoliniho v italském dramatu Zvítězit. Cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli získali Geoffrey Rush za ztvárnění králova pediatra ve filmu The King's Speech a Olivia Williamsová za roli v novém thrilleru Muž ve stínu režiséra Romana Polanského.

Nejlepším cizojazyčným filmem se stalo německo-francouzské drama Carlos o venezuelském teroristovi Ilyichi Ramírezovi Sánchezovi. Za nejlepší dokument byla vybrána filmová analýza hospodářské krize nazvaná Inside Job. Cenu za nejlepší kameru dostal western bratří Joela a Ethana Coenových Opravdová kuráž.

Americká Národní společnost filmových kritiků má 61 členů z předních filmových periodik v USA včetně autorů filmových rubrik v magazínech Time, Newsweek nebo The New Yorker.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist