Co je to JetMusic

Archivy zdarma na web
Nový projekt využívá takzvaného systému "cloud", který je ve světě populární. Jde o velkou společnou internetovou databázi s archivy všech hudebních vydavatelství. JetMusic je jedna z variant názvu.

On-line poslech zdarma
Poslech on-line bude zdarma. Teprve v případě, že si je bude chtít posluchač stáhnout a poslouchat bez internetového připojení (např. v iPodu nebo v telefonu), zaplatí měsíční poplatek, v jehož rámci získá možnost stáhnout určitý počet skladeb.

Recept na piráty
Tento poplatek má přinést hudebním vydavatelstvím část peněz, o něž přichází kvůli rozšířenému nelegálnímu uploadování hudby na internet. Část příjmů může být generována z reklamy.

Česká hudební vydavatelství se kvůli propadu trhu rozhodla spustit nový riskantní projekt, který má radikálně změnit způsob nákupu a poslouchání hudby.

Největší vydavatelé nyní vyjednávají o tom, že na jaře zveřejní své archivy na webu. Lidé budou moci hudbu poslouchat zdarma, pokud budou připojeni k internetu. Platit by měli až v případě, že si chtějí skladby stáhnout a poslouchat i tam, kam internet nevede.

Právě tento poplatek má přinést hudebním vydavatelstvím peníze, o něž přicházejí kvůli čím dál rozšířenějšímu nelegálnímu šíření hudby přes internet.

Detaily jsou zatím tajné

Nový projekt se má podle informací HN jmenovat JetStream nebo JetMusic, a pokud se rozběhne v plné šíři, mohl by fungovat jako ústřední digitální archiv pro stovky tisíc alb populární hudby.

Přes web se v Česku nyní legálně prodává jen pět procent hudby, tedy až desetinásobně méně než ve světě. Vydavatelé chtějí novým projektem tuto situaci změnit a přežít v době, kdy klasická CD jsou stále více na ústupu.

V polovině 90. let Češi ročně koupili 9,5 milionu hudebních nosičů, loni jen kolem 1,5 milionu. Ústup klasických CD je celosvětový trend, například v USA ale vydavatelé mají už polovinu tržeb z prodeje hudby přes web. A toho by rády dosáhly i české firmy.

Zástupci vydavatelství zatím detaily projektu tají a mluví o něm jen v obecné rovině. "Pokud se nám to podaří dát na trh, může to radikálně změnit situaci v hudebním průmyslu," říká jeden z tvůrců projektu, šéf české pobočky Universal Music Group Tomáš Filip.

"Stojíme na rozcestí a čekáme na vývoj v digitální oblasti, který by měl v následujících měsících nastat," doplňuje mluvčí vydavatelství Supraphon Vladan Drvota.

Lidé z branže novinku připodobňují ke švédskému programu Spotify, který funguje v sedmi zemích a má deset milionů uživatelů, z toho necelou desetinu předplatitelů. Ve spolupráci s hudebními vydavatelstvími nabízí přes deset milionů skladeb k poslechu zdarma.

Lidé jsou naštěstí líní krást

"Projekt na bázi Spotify by v Čechách mohl zafungovat," potvrzuje hudební publicista Karel Veselý. "Lidé jsou líní stahovat hudbu z internetu nebo ji dokonce krást. Portál, kde je všechna hudba k dispozici, by si je mohl získat," dodává Veselý.

Otázka ale je, zda nový projekt nebude ještě více kanibalizovat na prodeji CD. A zda Češi budou chtít platit za stahování hudby ve chvíli, kdy skladby jsou bez postihu a zdarma k mání na webu už dnes na serverech, kde se lidé naučili hudbu a filmy nelegálně sdílet.

Proto vydavatelé zároveň lobbují u ministra kultury, aby stát uzákonil tvrdší postihy - hlavně pro ty, kdo hudbu na web ilegálně ukládají. "Jednou z variant je zapracovat to do novely audiovizuálního zákona. Ale teprve se o tom začneme bavit," prohlásil mluvčí úřadu Stanislav Brunclík.