Filmy Poslední vládce větru režiséra Nighta Shyamalana a kasovní trhák Twilight Sága: Zatmění jsou jedněmi z nejhorších filmů uplynulého roku. Oba si vysloužily po devíti nominacích na Zlatou malinu, výroční anticenu pro nejhorší filmy a herecké výkony. Nominace byly oznámeny v pondělí v Los Angeles.

Kolektivní průšvih

Se sedmi nominacemi za nimi skončil Sex ve městě 2, který líčí nejnovější sexuální dobrodružství stárnoucích hrdinek stejnojmenného seriálu. Kromě Zlaté maliny pro nejhorší film aspiruje čtveřice hereček v hlavních rolích - tedy Sarah Jessica Parkerová, Kim Catrallová, Kristin Davisová a Cynthia Nixonová - na kolektivní cenu pro nejhorší obsazení celého filmu. Pětici nejhorších filmů uzavírá romantická komedie Exmanželka za odměnu a Tupíři, kritiky strhaná parodie na Twilight Ságu.

Mezi herečkami budí pozornost jméno Jennifer Anistonové, která byla nominována za role hned ve dvou romantických komediích - Exmanželka za odměnu a Záměna. Rovněž herec Ashton Kutcher získal dvě nominace za výkony ve filmech Vrahouni a Na sv. Valentýna.

Pro zpěvačku a herečku Miley Cyrusovou (Poslední píseň) by předávání mohlo být rodinnou záležitostí, protože její otec Billy Ray Cyrus je také kandidátem na Zlatou malinu za vedlejší roli ve filmu Chůva v akci.

"Vítězové", kteří vzešli z hlasování 637 lidí z USA i zahraničí, budou slavnostně vyhlášeni 26. února, tradičně den před udílením Oscarů.

Ocenění si zřídkakdy Zlatou malinu vyzvedli osobně. Čestnými výjimkami jsou Halle Berryová v roce 2005 a Sandra Bullocková vloni, které si shodou okolností den poté došly na pódium pro Oscara.

Není všechno zlato, co se třpytí

Idea ceny Zlatá malina, která má být protiváhou k vážnosti udělování Oscarů, se zrodila před jednatřiceti lety v hlavě publicisty a filmového nadšence Johna Wilsona. Cena má podobu plastikové maliny velikosti golfového míčku, usazené na kotouči osmimilimetrového filmového pásu, obojí je posprejované zlatou barvou.

K ceně, která vyznamenává to nejhorší, co se minulý rok objevilo v kinech, patří jistá převrácená logika. Podle této logiky byl rok 2010 bohatý na události. Webová stránka cen Razzie.com jej charakterizuje jako rok remaků, snížené návštěvnosti kin a přirážek na vstupném za 3-D brýle.

Nejhorší filmy ve videích:

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist