Posmrtně vydaný román Jana Balabána Zeptej se táty bude bojovat o vítězství v kategorii Litera za prózu, nikoliv v kategorii Litera za nakladatelský čin. Tak byla na dnešní tiskové konferenci zodpovězena asi nejpalčivější otázka letošního, již desátého ročníku knižních cen Magnesia Litera.

Do sedmi kategorií bylo letos přihlášeno celkem tři sta osmnáct knižních titulů, přičemž nejvíce jich není překvapivě v překladové kategorii, nýbrž v Liteře za literaturu faktu – šedesát čtyři.

Nominace budou oznámeny v půli března, 10. dubna pak proběhne v pražském Stavovském divadle slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i držitele titulu Kniha roku Magnesia Litera, který získá finanční odměnu dvě stě tisíc korun. Moderátorkou večera bude již potřetí herečka Aňa Geislerová.

Vedle sedmi kategorií lze na adrese soutez@magnesia-litera.cz hlasovat také pro knihu, která by měla získat Cenu čtenářů. Na letošní podzim chystají pořadatelé Magnesie Litery také vyhlášení knihy desetiletí, kterou budou odborníci vybírat z dosavadních vítězů v kategoriích původní české tvorby.

Loňským držitelem titulu Kniha roku Magnesia Litera se stal soubor próz Zmizet Petry Soukupové, kterého se prodalo již dvanáct tisíc výtisků.  

Související