Středočeská policie začala prošetřovat případ údajného pokusu o vyvezení obrazu Pabla Picassa z České republiky do zahraničí. Případ je ve fázi prověřování, policie ho šetří kvůli podezření z porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. ČTK to dnes řekla mluvčí středočeských policistů Soňa Budská. Ředitel kutnohorské galerie GASK Jan Třeštík ČTK řekl, že žádná kauza s pokusem o vývoz Picassa neexistuje, že jde o omyl a nepochopení.

Případ se stal minulý týden, kdy si celníci na ruzyňském letišti všimli nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí. Podnět k šetření policii dala Národní galerie v Praze.

Obraz s názvem Sedící žena je už několik let v rukou soukromého majitele, v minulosti byl součástí sbírky Národní galerie, byl ale vrácen v restituci. Dílo je nicméně prohlášeno kulturní památkou, majitel ho proto nemůže bez povolení ministerstva kultury vyvézt do zahraničí ani ke krátkodobé výpůjčce.

Podle dostupných informací se majitel pro povolení neobrátil na ministerstvo kultury ani Národní galerii, ale na středočeskou galerii GASK. Ta však nemá žádnou pravomoc vydávat povolení k vývozu kulturní památky.

Podle ředitele kutnohorské galerie GASK jde o omyl a nepochopení. Majiteli obrazu prý vyšli vstříc a vše bylo domluveno i s celníky, na všechno prý jsou doklady. To, že GASK vydal dobrozdání, aniž k tomu měl zmocnění, považuje Třeštík za pochybení, které se může stát.

Třeštík ČTK dále řekl, že obraz měl posloužit ve švýcarském Curychu pro porovnání s podobným Picassovým plátem. V Curychu 30. ledna skončila velká picassovská výstava. Podle serveru Novinky.cz však celníkům někdo minulý týden předložil žádost o trvalý vývoz, nikoliv krátkodobý, jak tvrdil Třeštík.

Podle mluvčí NG Petry Jungwirthové se pravidla pro vývoz uměleckých děl liší podle jejich hodnoty i obsahu. Pokud jde o dílo s náboženskou tematikou, povolení vydává Národní památkový ústav, pokud jde o krásné či užité umění z Moravy, rozhoduje o nich Moravská galerie v Brně. Jde-li o krásné umění z Čech, povolení vydává Národní galerie, a pokud o české užité umění, pak se musí k věci vyjádřit Uměleckoprůmyslové muzeum.

Celníci na letišti, kterým byl případ podezřelý, minulý týden kontaktovali Národní galerii. Pracovníci galerie věc zkontrolovali a zjistili, že jde o kulturní památku, věc proto předali ministerstvu kultury. Ministerstvo případ nechce komentovat, mluvčí Stanislav Brunclík ČTK řekl, že policie je o to požádala.

Picassova díla se těší značnému zájmu obchodníků, na aukcích dosahují rekordních částek. Obraz Sedící žena pochází z významné sbírky Vincence Kramáře, který kupoval Picassova raná kubistická díla v Paříži ještě v době, kdy Picasso nebyl slavný. Díky Kramářovi se dnes pyšní Národní galerie jedinečnou kubistickou kolekcí. Většinu obrazů z Kramářovy sbírky lze spatřit ve stálé expozici Veletržního paláce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist