Národní galerie (NG) dokončila dvouletý projekt modernizace zabezpečení svých objektů za více než milion eur (přes 24 milionů korun). Většinu peněz galerie získala z takzvaných norských fondů. Bezpečnostně propojené jsou nyní všechny budovy NG.

Obrazy a výstavní prostory jsou pod neustálým dohledem kamer a ostrahy. Krádeže uměleckých děl, jaké zažila i Národní galerie ještě na počátku 90. let, jsou nyní neproveditelné, řekl ředitel galerie Milan Knížák.

Čtyři ukradení Picassové

Největší loupež posledních dvaceti let se v Národní galerii stala 6. května 1991, kdy ze sbírky francouzského umění ve Šternberském paláci v noci někdo ukradl čtyři obrazy Pabla Picassa. Jejich hodnota už tehdy dosahovala astronomických výšek, asi 100 milionů dolarů (1,7 miliardy korun). Policie pachatele dopadla asi po půl roce a obrazy jsou zpět ve Veletržním paláci.

Dnes by se něco takového podle Knížáka nemělo stát. Zatímco před 20 lety například nebyly vůbec zabezpečené třeba venkovní prostory jako nádvoří a zahrady paláců, dnes jsou i ty napojeny na bezpečnostní systém. V minulosti ostrahu zajišťoval především personál, dnes je to hlavně technika.

"Každý objekt je střežen systémem a vše je integrováno do operačního střediska, nepotřebujeme už tedy tolik lidí," řekl Jan Matějka z ostrahy galerie.

Jednotlivé velíny jsou napojeny na centrální operační středisko, technikou jsou propojeni kustodi, obsluha pokladen, recepční, velitel objektu a zásahová jednotka připravená zasáhnout v akutním případě.

Signály za sklem

"Všechny obrazy jsou zabezpečeny nejen zvenku, ale i zevnitř, jakmile se ho dotknete, tak ten obraz to ví a vyšle signál do velínu, kde to pracovník vyhodnotí," popsal systém Knížák. Řada obrazů má navíc speciální skla neodrážející světlo, která je chrání před fyzickým poničením.

Krádeže uměleckých děl a významných kulturních památek a jejich vývoz do zahraničí se děl ve velké míře hlavně na počátku 90. let. V roce 1989 evidovala policie 51 vloupání do kulturních objektů, v roce 1990 jich bylo 611 a v roce 1992 dokonce 996. Podle údajů Národní galerie se odhaduje, že v 90. letech přišla republika o 30 až 40 tisíc významných památek.