HUDEBNÍ ALBUM

Taliesyn
Zvesela!
Indies Scope, 2010

Není v Česku zřejmě soubor, který by se s takovou lehkostí pohyboval mezi hospodským popěvkem a jazzovým laškováním, mezi irskou baladou a pinkfloydovsky vznosnými momenty. Základní charakteristikou novinky nazvané Zvesela! je právě prolínání stylů. Nikoli náhodou bude kmotrem desky hudební průzkumník Jan Spálený.

Zkušení muzikanti sdružení kolem kytaristy a zpěváka Jana Bičovského se drží kořenů, které tkví kdesi u The Pentangle a Jethro Tull, na desku však proniklo mnohé z jejich dalších působišť (například Neřež, Marie Rottrová, Bran aj.).

Túra pro britských ostrovech

Středovýchodní motivy či aluze na Karibik, slyšitelné na debutu Jižní Amnézie, nezmizely. Ustoupily však méně exotickým polohám a adaptacím skladeb posbíraných na toulkách po britských ostrovech.

Deska přes pochmurný obsah písní zní takřka poklidně. Rozličné flétny, syntezátor, bouzouki a v podstatě rockovou rytmiku se podařilo skloubit s kytarovým základem a v detailech ukrýt radost ze studiové práce.

Taliesyn v písních jako Sentimentality či Café poněkud podlehli vábení mainstreamu (přinejmenším v produkční rovině), aniž by se však vzdali momentů, jež připomenou Pražský výběr či divočejší polohy Toma Waitse.

V textech přetrvala česko-anglická dvojdomost a tak dobře napsané ohlasy moravského folkloru i parafráze irského a anglického folku jsou v Česku výjimečné.

Smutek zrajících třicátníků

Čtrnáct stylově rozdováděných skladeb má ovšem tématický středobod – totiž melancholii, ukrytou ve verších Jana Bičovského a Vojtěcha Jindry. Na desce není jediná pozitivní skladba. Jakoby autoři chtěli mezi krutou sebeironií a inovativními aranžmá polozapomenutých tradicionálů ukrýt smutek zrajících třicátníků.

Zdánlivě klišovitá témata lásky a smrti nabízejí v písních jako The Dead Travel Fast či Viselec nepřekvapivé, ale živočišně plné odstíny. Přesvědčivé vokální i instrumentální výkony s vyrovnanou produkcí pak činí výsledek přístupným velmi různorodému publiku, ačkoli si celek zároveň zachovává intelektuální i artistní výjimečnost. A to na české scéně opravdu není častým zjevem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist