Politika se nevyhne ani filmovému červenému koberci. S velkou slávou dnes na náměstí Potsdamer Platz začne 61. ročník filmového Berlinale. Jedna židle v hlavní porotě, která za deset dní udělí nejlepšímu filmu letošního berlínského festivalu prestižního Zlatého medvěda, ale zůstane zcela jistě prázdná. Měl na ni usednout světově proslulý íránský režisér Jafar Panahí, jehož německý festival pozval již loni.
V prosinci 2010 byl Panahí íránskými úřady odsouzen k šesti letům vězení za podporu opozice a "propagandistické výroky". Po peticích v Cannes či otevřeném manifestu na rotterdamském festivalu tak Berlinale přebírá smutnou štafetu.
Ostentativní gesto morální podpory je asi tím jediným, čím mohou Panahímu pomoci jeho zahraniční kolegové. Vlastně si mohou gratulovat, že v jejich zemích se za natáčení nepohodlných filmů nezavírá.
Nečitelná hlavní soutěž
Berlinale není výběrovou přehlídkou, která přihlášené filmy cedí tím nejhustším sítem, aby nakonec ukázala jen domnělých "pár perel". Berlinale je z filmového i obchodního hlediska mamutí monstrakcí s řadou paralelních sekcí a se stovkami filmů. Výhoda takového přístupu je zřejmá: obrovská šíře záběru a možnost ukázat více filmů i z kinematograficky méně známých zemí. Nevýhoda ovšem také: šlápnout ve výběru snímků vedle je totiž v Berlíně spíše pravidlem než výjimkou.
Není třeba být méně náročný a snižovat si osobní laťku kvůli programovému nastavení festivalu. Berlinale je zkrátka především pozlacený byznys, reklama na film, atrakce pro diváky. A novinářům tu dávají minerální vodu zdarma, tak proč v sobě na deset dní trochu nepotlačit toho jemnocitného cinefila.
Výdrž bude zapotřebí. Na Berlinale se během deseti dnů představí 385 snímků z 58 zemí světa. Českou republiku budou mimo hlavní soutěž reprezentovat Osmdesát dopisů, Dům a Nesvatbov dokumentaristky Eriky Hníkové. Čeští zástupci se letos představí v nesoutěžní sekci Forum. Nemohou tak pomýšlet na žádnou sošku medvěda, mohli by si nicméně odvézt některou z cen udělovaných nestatutárními porotami, jako třeba loni Kawasakiho růže.
Šéf nesoutěžní sekce na Berlinale považuje nové české filmy za vzrušující objev - čtěte ZDE
Na letošním Berlinale se přestaví tři filmy z české produkce - čtěte ZDE
Letošní složení hlavní soutěžní sekce je příjemné v tom, jak předem nic moc neprozrazuje - hledat společného jmenovatele nebo dramaturgický záměr je tu takřka nemožné. Kromě hrstky jmen zasloužilých veteránů jsou v ní převážně režiséři, jejichž jména nyní kritici horlivě zadávají do Googlu, protože je skoro nikdo nezná. Berlín tedy patrně zůstane věrný své sympatické tradici a Zlatého medvěda si opět odnese neznámý tvůrce z exotické země. Kdo to bude po loňském tureckém Medu, předloňském peruánském Mléku strachu a brazilské bombě Elitní jednotka z roku 2008? Letos je možné vybírat z Íránu, Jižní Koreje, Izraele, Mexika či Argentiny.
Ověřená značka Coen a spol.
Nezbytný hollywoodský glamour přinese páteční premiéra amerického thrilleru Margin Call - v hlavních rolích Kevin Spacey, Jeremy Irons a Demi Mooreová. Ještě o chloupek žádanější herecká esa festival představí již dnes. Zahajovací mimosoutěžní novinka Opravdová kuráž (True Grit) od bratrů Coenů se pyšní Jeffem Bridgesem, Mattem Damonem a Joshem Brolinem. Po lístcích na svérázný western z Arkansasu roku 1872 se v první den předprodeje jen zaprášilo.
Boj o Zlatého medvěda potrvá do soboty 19. února - večerní vyhlášení vítězů pak učiní jednoho z šestnácti tvůrců středem filmového světa. Alespoň na chvíli.
Hlavní přehlídku Berlinale dnes otevře western bratří Coenů Opravdová kuráž.
Foto: Bontonfilm
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist