Titul Grand designér roku si v sobotu večer ze Stavovského divadla v Praze odneslo renomované studio Olgoj Chorchoj (na snímku Jan Němeček a Michal Froněk). V pátém ročníku výročních cen Akademie designu ČR získali jeho členové nejvíce hlasů z nominovaných ve všech kategoriích. Studio zároveň vyhrálo cenu Designér roku 2010 za návrh sáněk, lamp, kolekce nápojového skla, čajové konvice a kazetové podlahy. Olgoj Chorchoj by měl také stejně jako vítězové z minulých let navrhnout podobu ceny pro příští laureáty.
Letošní ocenění vytvořil loňský celkový vítěz cen českého designu Petr Babák ze studia Laboratoř, který v roce 2009 vypracoval vizuální styl, informační systém a knihu pro pražskou Národní technickou knihovnu (NTK). Babák, který je grafickým designérem, vytvořil pro oceněné sadu porcelánových váz. Originální vázu obdrželo kromě hlavního výherce ještě dalších osm oceněných.
Z návrhů vítězů ze studia Olgoj Chorchoj zaujaly průvodce večerem Marka Ebena zejména dřevěné sáňky. Sami autoři na pódiu přiznali, že se na tomto výrobku "již moc nového vymyslet nedá". Ocenění obdržel i výrobce sáněk společnost Ton, akademici vysoce ohodnotili její kolekci dřevěného nábytku z loňského roku. Člen studia Olgoj Chorchoj Michal Froněk pak v ročence českého designu uvedl, že právě první návštěva ve výrobě továrny Ton byla pro něj inspirací k návrhu sáněk.
Do designérské "síně slávy" vstoupila dlouholetá kurátorka Uměleckoprůmyslového muzea a teoretička designu Alena Adlerová, která se ve své publicistické činnosti zaměřila na design 20. století. Akademie ocenila zejména její knihu České užité umění 1890 - 1938.
Mezi fotografy zvítězila Ester Havlová, která vytvořila mapu pražského metra a podílela se na monografii českého architekta Josefa Gočára. Podle Havlové je metro velice inspirativní, stanice jsou výtvarně pojaté a krásně navržené. "Velice děkuji akademii, že ocenila fotografie architektury," prohlásila fotografka s tím, že tyto snímky bývají často nedoceněny.
Z grafiků zaujal nejvíce Robert V. Novák, který vytvořil vizuální styl Západočeské univerzity v Plzni, grafický design výstavy Bílkova vila a grafickou podobu knihy Sial o Sdružení inženýrů a architektů v Liberci od Miloslava Masáka, Jakuba Potůčka a Rostislava Šváchy.
Módní designérkou roku se stala Hana Zárubová, která se pro svou kolekci inspirovala zdravotnickými pomůckami. Nazvala ji pak příznačně "fix-you".
Titul Objev roku si odnesl Jan Plecháč, který navrhl sedací mobiliář Icons - sedací soupravy a křesla z drátů.
V kategorii Obchod roku pak zvítězila galerie Křehký, která prodává designové výrobky prostřednictvím tematických výstav a přivádí na český trh nové značky. Ocenění obdržela také za vlastní limitovanou kolekci předmětů a výstavu Vtáčkovia, siroty a blázni.
Cenu udělovala letos podruhé rovněž veřejnost. Ocenila designéra Reného Šulce za návrhy židle, lampy a kolekce hraček.
Ceny Czech Grand Design pořádá agentura Profil Media, která už několik let připravuje v Praze přehlídku Designblok. Akademii tvoří 53 kurátorů, teoretiků a publicistů, do soutěže letos nominovala 209 designérů a firem. Designér roku získal od ministerstva kultury 70 tisíc korun, výrobci roku uhradí ministerstvo průmyslu a obchodu účast na příštím Designbloku v hodnotě 100 tisíc korun. Cenu za objev roku finančně podpořila Česká spořitelna, která výherci udělila 50 tisíc korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist