Jubilejní 20. Ceny Anděl udělí akademici 23. února v přímém přenosu České televize v pražské Incheba Aréně. Nejvíce nominací získala skupina Nightwork, kterou členové Akademie populární hudby nominovali v kategoriích skupina roku, album roku, skladba roku a videoklip roku.

Tři nominace získal písničkář Xindl X, po dvou mají Toxique, David Koller a Hana Hegerová.

O Vánocích se nejlépe poslouchají folkloristé, Bílá se proměnila v koledníčka - čtěte ZDE

Moderátory večera jsou loňští vítězové Tomáš Klus a Ewa Farna, kteří letos nevydali nové album, a proto nemohou být mezi nominovanými. Prezident pořádající společnosti Lawron Music Lešek Wronka informoval, že Klus s Farnou si speciálně pro "andělský večer" připravili duet.

Hlasování akademiků je dvoukolové. V prvním kole přes tři čtvrtiny ze 112 akademiků vybraly nominované umělce, vítěze určí stejně jako loni hlasování akademiků v přímém přenosu. Po jedné nominaci získali skupina Kryštof (skupina roku), Petr Muk (zpěvák roku), Lucie Bílá a Lucie Vondráčková (zpěvačka roku), skupiny Embassy a Republic of Two a Martin Chodúr v kategorii objev roku a zpěvačka Debbi v kategorii skladba roku.

Podle názorů některých hudebních odborníků měli akademici s výběrem nominovaných umělců problém. "Loni vyšlo málo nosičů a výrazně méně zajímavých desek," řekl publicista Petr Korál.

Nominovaní vystoupí před porotou, v níž budou sedět i někteří jejich hudební kolegové, kteří loni nevydali album, a proto mohou hlasovat. Mezi akademiky tak například budou Lenka Filipová, Vašo Patejdl, Karel Holas a František Černý ze skupiny Čechomor, Tonya Gravesová, Petr Kolář, Marta Jandová, Kryštof Michal, Peter Nagy, Igor Timko či Ilona Csáková.

Součástí letošního ceremoniálu bude také vyhlášení nejlepších interpretů posledního dvacetiletí a nejlepšího tuzemského alba vydaného za posledních dvacet let. Tradičně bude uveden nový člen Síně slávy a pořadatelé vyhlásí nejprodávanější album roku 2010.

Skupina roku

Kryštof - Jeviště

 

Nightwork - Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa

 

Toxique - Outlet People

 

 

Zpěvák roku

David Koller - Teď a tady

 

Petr Muk - V bludišti dnů

 

Xindl X - Praxe Relativity

 

 

Zpěvačka roku

Hana Hegerová - Mlýnské kolo v srdci mém

 

Lucie Bílá - Bílé Vánoce Lucie Bílé

 

Lucie Vondráčková - Dárek

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist