Interaktivní expozici Play v Mánesu navštívilo od listopadu do 20. února rekordních více než 100 000 lidí. Výstava trvala 92 dnů a průměrně denně ji vidělo 1166 lidí, informovala Naďa Machková ze zastupující mediální agentury.

Play vytvořil výtvarník Petr Nikl spolu s kolegy a přáteli. Malí i velcí diváci mohli vystavené předměty různě přestavovat, měnit a hrát si s nimi.

Od hrátek k mecenášům

Úspěch projektu předčil veškerá očekávání Mánesu, který mu poskytl prostory. Budova se letos pro veřejnost načas uzavře a začne se opravovat, Play pro něj proto představoval důstojné zakončení dosavadního provozu.

"Pro Mánes, který nepochybně svou unikátností k úspěchu výrazně přispěl, je to i velká výzva do budoucnosti. Znovu jsme si ověřili, že potenciál této relativně malé, leč krásné a skvěle umístěné galerie, je obrovský," řekl Martin Pavala z Nadace českého výtvarného umění.

Play navazoval na předešlý rovněž úspěšný projekt Orbis pictus aneb…. Jak se zdá, pokračovat bude i nadále. "Úspěch Play nás velmi potěšil a snad nám přivede i finančního partnera či mecenáše, který by s námi spolupracoval," uvedl producent Jiří Wald.

Expozice Play překonala rekordy loňských velmi úspěšných výstav. Událostí roku 2010 byla výstava Decadence Now! Za hranicí krajnosti v Galerii Rudolfinum. Vidělo ji více než 55.000 lidí. Podobně úspěšná byla také expozice Monet - Warhol ve Veletržním paláci Národní galerie.