Americká komedie Morning Glory, která právě vstoupila do českých kin, zůstala ve vrcholící oscarové sezoně poněkud ve stínu všech filmů oceněných prestižní zlatou soškou.

Neprávem - vtipná komedie režiséra Rogera Michella, podepsaného i pod slavnou romancí Notting Hill, má všechny atributy filmu, jehož kvality i divácká obliba se budou časem jen prohlubovat.

Nejen proto, že se výrazně vymezuje vůči obvyklé hollywoodské "komediální" produkci charakterizované zejména bezduchými romancemi.

Morning Glory, který do české distribuce vstupuje jako Hezké vstávání, současnou americkou žánrovou produkci totiž obsahově i formálně převyšuje o několik řádů.

Zázraky na počkání, s.r.o.

Talentovaný Roger Michell do rolí dvou stárnoucích televizních moderátorů toužících po návratu na výsluní obsadil Harrisona Forda a Diane Keatonovou, kteří si komické kreace zhýčkaných, cynických, afektovaných a taky trochu neurotických bývalých televizních hvězd dokonale vychutnali.

Atraktivní scénář z mediálního prostředí nabitý ironií, sarkasmem a přesnými postřehy ze zákulisí výroby televizní ranní show napsala Aline Brosh McKennová, podepsaná už pod úspěšnou komedií Ďábel nosí Pradu.

Koncept obou filmů je mimochodem v mnohém velmi podobný. Jestliže v Ďábel nosí Pradu čelila debutantka Andy démonické šéfredaktorce módního magazínu (roli, za niž byla Meryl Streepová nominována na Oscara, inspirovala skutečná šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintourová), v Hezkém vstávání získá zdánlivou "práci snů" v mediálním prostředí ambiciózní Becky Fullerová (ve výtečném podání herečky Rachel McAdamsové, jež tu poprvé ukázala vynikající komický talent).

Úkolem schopné a neotřesitelně nadšené Becky je dokázat nemožné - coby nová hlavní produkční kdysi populárního televizního ranního bloku nazvaného Daybreak má zvýšit jeho beznadějně klesající sledovanost. A protože Becky se řídí heslem "Nemožné zařídíme hned, zázraky na počkání", rozhodne se po bok letité hvězdy ranního vysílání Colleen Peckové (Diane Keatonová) nově angažovat legendu americké žurnalistiky, investigativního novináře Mika Pomeroye (brilantní Harrison Ford).

Sucharská, nadutá novinářská star s manýry nesnesitelné primadony nemá kvůli lukrativní smlouvě s televizní společností jinou možnost, než místo v moderátorském křesílku přijmout. Tím však nemile překvapí suverénní televizní harcovnici Colleen, jež o něm smýšlí jako o "nafoukaném idiotovi, pro něhož je pod úroveň hovořit o vaření a celebritách a bude dělat jenom potíže".

Zprávy jako vtipný skeč

Není divu, že spolupráce novopečeného moderátorského dua od prvního okamžiku patřičně skřípe - k poťouchlé radosti celého štábu, pro nějž jsou dennodenní střety dvou televizních hvězd vítaným obveselením stereotypní televizní rutiny. Pozice nové televizní produkční je nezáviděníhodná.

Režisér Michell vsadil na formát, který se mu osvědčil už v Notting Hillu: pokusy Becky zvýšit sledovanost upadajícho formátu pojal jako sérii nesmírně vtipných, pointovaných skečů s výtečně napsanými dialogy, z nichž čiší znalost mediálního prostředí a také mistrovská schopnost ironizovat praktiky velkých amerických televizních korporací. Výsledkem je zábavná podívaná, která má potenciál stát se diváckým evergreenem.