Třináctý ročník festivalu o lidských právech Jeden svět nabízí 104 dokumentů z téměř 40 zemí celého světa. V sekci Hlavní soutěž upoutá snímek Můj přítel rikša, autentická sonda do života kalkatských rikšů v přelidněné indické metropoli nebo film Můj únosce, což je dokumentární rekonstrukce únosu skupiny turistů v kolumbijských horách a následná konfrontace propuštěného režiséra snímku s jedním z únosců.

V sekci Ženským hlasem si nenechte ujít snímek Holka z plakátu zachycující proměnu postojů mladé Američanky, která po návratu z Iráku trpí posttraumatickým syndromem, ačkoliv původně aktivně podporovala nábor žen do války.

Festival skončí v Praze 17. března a poté se přestěhuje do 34 českých měst. Podrobný program najdete na internetových stránkách www.jedensvet.cz.Febiofest: Lasica i otec a dcera Coppolovi

Febiofest, jehož 18. ročník začne v Praze 24. března, nabídne mimo jiné retrospektivu švédského filmu, promítání snímků s leteckou tematikou na pražském letišti nebo herecké kreace, které v dílech Oldřicha Lipského, Věry Chytilové či Juraje Herze předvedl Milan Lasica (na snímku). Herec na festival přijede coby slovenský host. Z děl mladých tvůrců stojí za pozornost prvotina africké filmařky Hawy Essuman s názvem Soul Boy.V rámci sekce Made In USA se sejdou otec Francis Ford Coppola a dcera Sofia Coppolová, kteří budou oba zastoupeni svými novinkami Odnikud někam a Tetro.

Kritikami velebený druhý režijní počin Bena Afflecka Město má vyjít v březnu na DVD a tudíž je možné, že na velkém plátně si jej diváci užijí pouze na Febiofestu.Doprovodný hudební program Febiofestu bude opět zdarma. V jeho rámci vystoupí například s novým repertoárem kapela Vltava, která se nedávno dala znovu dohromady. Festival skončí 1. dubna. Více informací na www.febiofest.cz.

Karlovy Vary: kompletní Villeneuve a řecké noviky

Na 46. ročník MFF Karlovy Vary přijede například jeden z nejuznávanějších tvůrců současné kanadské kinematografie Denis Villeneuve, aby prezentoval kompletní přehlídku své tvorby. Kromě dramat Maelström (2001) a Polytechnique (2009), která třiačtyřicetiletému režisérovi vynesla nejvyšší domácí ocenění Genie Award, představí i svůj nejnovější film Incendies (2010).Tematickou retrospektivu věnuje karlovarský festival úspěšným řeckým snímkům z uplynulých tří let. V české premiéře tak bude uvedeno například provokativní podobenství Dogtooth, oceněné v roce 2009 v Cannes.