Většina umělců Státní opery Praha (SOP) včera odmítla vyslechnout představy ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, který je pověřený řízením opery, a ze setkání odešli. Informoval o tom PR manažer Aleš Kacl, který zastupuje část nespokojených umělců.

Podobné setkání měl Černý i se sborem a orchestrem Národního divadla. Podle slov některých zúčastněných zde zaměstnanci nedostali žádné nové informace k chystanému sloučení ND a SOP. Schůzka navíc skončila předčasně, protože umělci potřebovali odejít na zkoušku.

Minutová jednání

Černý potvrdil, že se včera ráno sešel na pravidelné schůzce s orchestrem a sborem ND, aby je informoval o současné situaci. "Čas na diskusi jsme měli jen asi 20 minut, poté museli orchestrální hráči a sboristé odejít na zkoušku Parsifala," uvedl Černý.

Ve Státní opeře však podle něj skutečně šlo o demonstrativní akci, umělci odešli už po třech minutách jeho projevu. Tento odchod byl prý připraven předem. "Že k němu dojde, jsem byl informován některými umělci Státní opery již dopoledne," sdělil Černý.

Situace kolem SOP je již delší dobu napjatá. Ministr kultury Jiří Besser odvolal minulý týden pověřeného ředitele SOP Radima Dolanského a rozhodl, že SOP dočasně povede Černý. Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci opery, ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má jak SOP, tak ND. Chystá proto jejich reformu.

Zaměstnanci Státní opery předali Besserovi 28. února otevřený dopis, ve kterém vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou pražské operní scény. Zároveň v dopise upozornili na Dolanského koncepci, v níž navrhoval zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser za to Dolanského kritizoval a prohlásil o něm, že neplní úkoly státního úředníka.

Tajemník operního sboru ND Aleš Mihálik ČTK řekl, že Černý včera umělcům sdělil, že se zúčastnil poprvé schůzky ministerské komise, které o budoucnosti scén jedná. Podrobnosti z jednání ani nějaké další konkrétní informace od něj ale neslyšeli. Podle Mihálika nicméně nebyl odchod lidí z jednání demonstrativní tak jako ve Státní opeře.

Besser prosazuje likvidační strategii

Kacl v tiskové zprávě uvedl, že "likvidační strategii", kterou razí Besser a kterou přišel představit Černý, nepřijalo 98 procent umělců jak v SOP, tak v ND. "Členové Národního divadla se bouří a například velká část orchestru je pro to, okamžitě stávkovat," dodal. Podle Mihálika to bylo v Národním divadle jinak, navíc je předčasné mluvit o nějaké formě protestu, třeba stávce. Černého požádali o další setkání, mělo by být do týdne.

Černý se minulý týden dohodl s ministrem Besserem, že do měsíce by měla vzniknout jasně formulovaná představa budoucnosti SOP. Černý se především chce seznámit se situací v opeře. Součástí konceptu budoucnosti Státní opery bude podle Černého i téma baletu.

Za Dolanského koncepci se prý postavili poslanci podvýboru pro kulturu ze čtyř z pěti sněmovních stran.

Již na začátku února vznikla komise, která má projednat budoucnost obou scén. Pověření Černého vedením Státní opery podle hlasů z kuloárů napovídá tomu, že se ministerstvo rozhodlo sloučit Státní operu a Národní divadlo v jednu instituci. To tvrdí i Dolanský.