Ze stálé expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze o víkendu neznámý zloděj ukradl vzácný akt Vlna fotografa Františka Drtikola (1883 až 1961). Pachatel fotografii odcizil patrně v neděli večer, zaměstnanci muzea ztrátu exponátu zjistili v pondělí, jak řekla ředitelka muzea Helena Koenigsmarková deníku Právo, který o krádeži informoval. Na světových aukcích je Drtikol nejvíce ceněným českým fotografem. Vlna má nevyčíslitelnou uměleckou hodnotu. Případem se zabývá policie, uvedlo Právo.

"Jsme naprosto zdrceni. Je to nejvzácnější Drtikolův originál v majetku muzea i v dějinách české a světové fotografie," řekla ředitelka. "Když jsme Vlnu půjčovali na zahraniční výstavy, tak pojistná hodnota byla 50 tisíc eur (1,2 milionu korun), skutečná uměleckohistorická cena je prakticky nevyčíslitelná," dodala.

Podle informací internetové aukční stránky ARTplus berlínská galerie Kicken (Gallery Kicken) loni v březnu na uměleckém veletrhu v Maastrichtu jednu z variant Drtikolovy Vlny nabízela sběratelům za 400 tisíc eur (více než 9,5 milionu korun).

Zloděj fotografii ukradl zřejmě v neděli kolem 18. hodiny, tedy krátce před uzavřením muzea. "Vyřízl velmi zručně fotografii z rámu i pasparty a musel s tím mít zkušenost," řekla ředitelka. Podle ní byl zloděj profesionál, nejspíš pracoval na zakázku.

Drtikol patří v současnosti k nejznámějším světovým fotografům své generace. V letech 1910 až 1935 vlastnil v Praze proslulý ateliér, kde fotil i prezidenty Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše nebo skladatele Leoše Janáčka. Proslavily jej ale především akty v geometrických dekoracích.