Program

11.00 - 12.30 - Přednáška Krása japonské krajiny – sraz u palácových lvů
10.30, 13.30, a 15. 30 – před vchodem do paláce Kinských - Cesta samurajů - ukázky bojového umění
14.00 - 15.00 - Ateliér, 2. patro  Přednáška a diskuse o japonské katastrofě
15.00 – 15:30 - Sál tibetského umění I. patro expozice - Koncert pro duše obětí na japonské flétny šakuhači
16.00 – 18.00 - Obrázky z Japonska – Ateliér 2. patro – dataprojekce uměleckých a architektonických památek Japonska z cest našich japanologů
10.00- 18.00 - Knihkupectví Franze Kafky  - prodej katalogů  a pohlednic na téma japonské umění

Návštěvníci expozice Umění starého světa v paláci Kinských mohou tuto neděli podpořit dobrovolným vstupným lidi postižené ničivým zemětřesením a cunami v Japonsku. Národní galerie připravila v paláci Kinských na celý den program věnovaný Japonsku.

Lidé si mohou prohlédnout staré japonské umění, ukázky asijského bojového umění, poslechnout si koncert na flétnu šakuhači za duše obětí přírodní katastrofy a diskutovat se studenty japanologie.

Palác Kinských bude v neděli otevřený od 10:00 do 18:00 za dobrovolné vstupné. Výtěžek půjde na konto sdružení ADRA a poslouží lidem postiženým zemětřesením a vlnou cunami v japonské oblasti Tóhoku.

Stálá expozice starého umění v paláci Kinských se návštěvníkům otevřela v únoru. Dvacítka sálů ukazuje památky a umělecké předměty starověkého Egypta, islámského světa, antického Řecka a Říma, starobylé Číny a Koreje. Čtyři sály se věnují Japonsku.

V průjezdu paláce Kinských u bronzové lucerny budou v neděli po celý den připravené k podpisu kondolenční archy na morální podporu Japonců. Ve druhém patře budou moct lidé napsat vzkaz pro Japonce pod vedením kaligrafů z česko-japonské společnosti. Před vchodem do paláce budou třikrát za den ukázky japonského bojového umění. Koncert za duše obětí začne v 15:00 v prvním patře expozice.

Japonsko od pátečního ničivého zemětřesení a následné přívalové vlny cunami čelí humanitárním a ekonomickým potížím. Hovoří se o několika tisících obětí, země navíc bojuje s následky poškození jaderné elektrárny Fukušima a úniku radiace. Situaci komplikují další otřesy a mrazivé počasí.