Benefiční koncert pro Japonsko chystají Pražští symfonikové na neděli 27. března. Ve Smetanově síni pražského Obecního domu zahrají pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Kouta symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany a Symfonii č. 9 zvanou Z nového světa od Antonína Dvořáka.

FOK hrál i ve zničeném městě

Všichni účastníci vystoupí podle Renaty Pušové z FOK bez nároku na honorář a úhradu nákladů. Výtěžek ze vstupného půjde na humanitární pomoc obětem přírodní katastrofy v Japonsku.

"Pořadatelé chtějí tímto koncertem ve prospěch přírodní katastrofou postiženého Japonska vyjádřit nejen obecně lidský vztah k tomuto nedozírnému neštěstí, ale také hlubokou účast s japonským národem, se kterým je pojí dlouhodobé přátelské vztahy," uvedla Pušová.

Orchestr pravidelně Japonsko navštěvuje v rámci svých koncertních turné, naposledy loni. Několik dnů tehdy strávil i v přístavním městě Sendai, které zničily otřesy i vlna cunami.

Vzpomínky na Japonsko

Další koncert pro Japonsko odehrají o dva dny později rockové kapely Vypsaná fixa, Už jsme doma, Sunshine, Psí vojáci a Papaya v pražské Lucerně.

Výtěžek obdrží Česko-japonská společnost, která peníze použije na obnovu poničených míst a ozdravné pobyty obyvatel z postižených oblastí. Za Česko-japonskou společnost o tom informoval Robin Šóen Heřman.

Všechny kapely, které se chystají na koncertě vystoupit, spojují vzpomínky na turné po Japonsku.

"Chování lidí ze skupiny Doping Panda, s níž jsme koncertovali, pořadatelů, publika a všech lidí, které jsme potkali, bylo výjimečné. Nedávná a stále probíhající tragédie nás zasáhla niterně. S koncertem jsme proto ani chvíli neváhali," uvedl Michal Thomes z agentury Ameba Production, který loni na podzim absolvoval japonské turné s kapelou Vypsaná fixa.

Skupinu Papaya Paranoia založila v Česku usazená japonská rockerka Jumiko Išidžimová.

Publikum uvidí i filmy z japonských turné

Kromě hudby se budou večer 29. března v Lucerně promítat dokumenty o cestách muzikantů po Japonsku.

Všichni zúčastnění umělci, pořadatelé a pracovníci se vzdali nároků na honorář. Vstupenky v ceně 200 korun jsou k dispozici na www.ticketsforpeople.cz, na místě se budou prodávat za 250 korun.

Lidé, kteří na koncert nechtějí či nemohou, mají možnost fond podpořit zakoupením symbolické vstupenky za 200 korun. Veškeré informace jsou na www.koncertprojaponsko.cz.

Charitativní koncert plánuje v brzké době uspořádat rovněž Česká filharmonie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist