Plánovaná výstava děl britského umělce Damiena Hirsta, kterého proslavily zejména objekty s vypreparovanými zvířaty vznášejícími se ve formaldehydu, se v Kutné Hoře neuskuteční. V rozhovoru pro pondělní Právo to uvedla ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová.

"Hirstova výstava nebude, je to uzavřená kapitola. Byl to dobrý nápad, i když jsem se od kurátorů dozvěděla, že Hirst byl 'in' před patnácti lety. Pro Českou republiku a Kutnou Horu by to ovšem byla dobrá výstava, i když získat ji bylo složité jak organizačně, tak manažersky a finančně," uvedla Šorfová.

Nákladná expozice se měla původně uskutečnit v polovině října, potom byla odložena na prosinec a v následně na letošní jaro.

Důvod, proč byla výstava zrušena, je podle šéfkuratora GASK Ondřeje Chrobáka "zcela jednoduchý". "Jednání, která vedl bývalý ředitel GASK Jan Třeštík se zapůjčiteli Hirstových děl, se po nadějném začátku zkomplikovala, až se ocitla na mrtvém bodě. To se bohužel u takových po všech stránkách náročných projektů někdy stává," sdělil dnes Chrobák pro iHNed.cz.

Bývalý ředitel GASK Jan Třeštík ještě loni v listopadu tvrdil serveru iHNed.cz, že Hirst se v každém případě uskuteční v prosinci. „Chtějí mě dotlačit do jara, ale řekl jsem, že to neudělám,“ reagoval tehdy Třeštík na informaci iHNed.cz, že zřizovatel galerie, Středočeský kraj, trvá na posunutí výstavy.

Po odsunutí prosincového termínu už Třeštík na písemné dotazy iHNed.cz nereagoval. Odkázal pouze na tiskovou zprávu, kterou zpracoval s agenturou starající se o propagaci GASK. Její pracovnice však serveru iHNed.cz sdělili, že o takové tiskové zprávě nic nevědí.

Šorfová nyní podle ČTK uvedla, že její předchůdce Jan Třeštík měl úžasné plány a je dobře mít takto vysoko laťku. "Já si jenom dávám větší pozor, co slibuji. Vzal si velké sousto - neměl tvrdit, že výstava stoprocentně bude a nejsou s ní žádné problémy," dodala.

Nemyslí si ale, že tím Třeštík galerii poškodil. "Ve chvíli, kdy jsem se ke konci ledna stala ředitelkou, začala kauza Picasso. Kvůli ní se vytratila důvěra k jeho osobě," míní Šorfová. Policie prověřuje údajný pokus o nelegální výpůjčku obrazu Pabla Picassa do zahraničí. Třeštík, který se podepsal pod vývozní dokumenty, se hájí neznalostí zákonů.

Hirst patří mezi nejlépe prodávané světové umělce. Nejprve vzbudil pozornost jako začínající autor na britské umělecké scéně a v roce 1993 získal první mezinárodní úspěch na benátském bienále. Na mapě globálního uměleckého světa získal pevné místo poté, co se v roce 1995 stal laureátem Turnerovy ceny za dílo s názvem Matka a dítě, odděleni (Mother and Child, Divided).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist