Letošním nositelem Pritzkerovy ceny, nejprestižnějšího světového ocenění v oblasti architektury, se stal portugalský architekt Eduardo Souto de Moura. V Los Angeles to v pondělí oznámila porota, která o ceně rozhoduje.

Podle poroty nejsou stavby oceněného architekta "okaté, lehkovážné nebo pitoreskní". "Jeho práce vyžaduje intenzivní poznání, ne letmý pohled. A stejně jako poezie dokáže (jeho dílo) emotivně mluvit k těm, kteří si najdou čas na to, aby poslouchali," uvedli porotci.

Souto de Moura v minulosti sám zdůrazňoval, že je třeba navrhovat budovy tak, aby plnily své funkce a zároveň zapadly do svého okolí. Architekt navrhl například fotbalový stadion ve městě Braga, kde se v roce 2004 konalo několik zápasů mistrovství Evropy, nebo budovy Muzea Pauly Regoové nedaleko Lisabonu.

Pritzkerova cena bývá nazývána "Nobelem architektury". Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Óscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster a Francouz Jean Nouvel. Laureát dostává medaili a 100 tisíc dolarů.

Fotbalový stadion v portugalském městě Braga