Deset večerů, z nichž každý bude věnován jinému albu skupiny Olympic, odstartovalo úterní vystoupení ve vyprodané Malostranské besedě v Praze. Série deseti koncertů proslulé kapely dostala název Olympic retro, ten úvodní byl věnován albu Želva z roku 1968 a singlům z konce 60. let.
Druhý díl klubové procházky historií jedné z nejstarších tuzemských bigbeatových kapel se uskuteční 26. dubna ve znamení desky Pták Rosomák. Akci kapela zorganizovala v rámci příprav na oslavu 50. výročí svého vzniku, které připadá na příští rok.
Klein i Chrastina opět na pódiu
Na pódiu s třímetrovým obalem alba Želva se vedle současné sestavy Olympiku představili i pamětníci začátků této kapely. Ladislav Klein zazpíval svou píseň Vzpomínka plíživá, textař a baskytarista Pavel Chrastina připomněl například skladbu Nejím a nespím.
Publikum si užilo i písně hudebních vzorů Olympiku, mezi které patří Kinks, Rolling Stones či Beatles. "Na tuhle kapelu nedám dopustit, mám je hrozně rád," podotkl kapelník Petr Janda ke slavné skupině z Liverpoolu.
Mnoho vokálních partů v písních jako Línej skaut nebo Modravé mámení odzpíval baskytarista Milan Broum, který se musel doučit texty, protože do kapely přišel až v polovině 70. let.
"Ony ty hlasivky před těmi lety byly přece jenom ohebnější," posteskl si Janda, který každou písničku provázel vzpomínkou nebo upozorněním na různé zajímavosti týkající se autorství nebo okolností jejich vzniku.
Bigbeatová klasika
Album Želva je považováno za jednu z nejklasičtějších desek tuzemského bigbeatu už proto, že šlo o vůbec první samostatné album nějaké rockové kapely v bývalém Československu. Kromě svižné hudby na něm kritika oceňuje místy dadaistické texty Pavla Chrastiny.
Dobový klip k písni Snad jsem to zavinil já z alba Želva (text pokračuje za videem)
Želvu natočil Olympic v sestavě Petr Janda, Ladislav Klein (kytara, zpěv), Pavel Chrastina (baskytara, zpěv), Miroslav Berka (klavír, cembalo, varhany, celesta, foukací harmonika) a Jan "Sorry" Pacák (bicí, foukací harmonika, zpěv). Mnohé recenze zdůrazňují, že své debutové album jako celek Olympic již nikdy ve své kariéře nepřekonal.
Ze sestavy, která natáčela Želvu, zůstal v kapele už jen kytarista a zpěvák Petr Janda. Baskytarista Milan Broum přišel v roce 1976, klávesista Jiří Valenta a bubeník Milan Peroutka až v 80. letech.
Olympic, který vznikl v 60. letech, již přes dvacet roků vystupuje v nezměněné sestavě. Za svou kariéru vydal téměř dvě desítky alb i různé výběry. Poslední studiová deska Sopka vyšla v září 2007. Ke svému 50. výročí kapela příští rok chystá řadu dalších koncertů. "Plánuju novou desku a už se těším na oslavu šedesáti let kapely," prohlásil Janda.
Fotografie z koncertu v Malostranské besedě
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist