Hrací plán Státní opery Praha (SOP) pro sezonu 2011/2012 je připraven do dubna příštího roku. Sezona, kterou zahájí 18. až 31. srpna tradiční Verdi festival, nabídne premiéry dvou oper, dvě inscenace obohatí také baletní repertoár SOP.

Slavnostním galakoncertem 1. dubna si Státní opera připomene 20. výročí své samostatné existence. To v době, kdy se spekuluje o jejím možném sloučení s Národním divadlem (ND). Novináře o tom dnes informovala mluvčí SOP Lucie Ljašková.

"Příští sezonu kvůli předpokládané rekonstrukci plánujeme pouze do dubna. Rekonstrukce by se mohla uskutečnit od začátku května do konce srpna. Ale spíše se to kvůli vypisování tendru nestihne a začne až s divadelními prázdninami," uvedl pověřený ředitel SOP a ředitel ND Ondřej Černý.

Dodal, že zhruba čtyřměsíční rekonstrukce zasáhne spodní část jeviště, výtahy a vzduchotechniku. Zahrnuje i restaurátorské práce, které se však mohou uskutečnit za provozu.

Operní repertoár SOP rozšíří 16. února dva slavné příběhy o vášnivé lásce a smrtelné žárlivosti - jednoaktová opery Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggiera Leoncavalla. Baletní repertoár se rozroste 12. ledna o Dona Quijota od Ludwiga Minkuse a po čase se vrátí "taneční hororová love story" Fantom Opery v choreografii Libora Vaculíka, jejíž obnovená premiéra je na programu letos 13. října.

"Ještě máme připravený termín 1. prosince, kdy zařadíme titul, jehož jméno sdělíme do několika týdnů," podotkl Černý.

SOP si bude i v příští sezoně vylepšovat rozpočet pronájmy. V historické budově se tak například uskuteční tradiční vyhlašovaní ankety Zlatý slavík, Ples v opeře nebo koncerty Davida Kollera, Heleny Vondráčkové, souboru Tap Tap či amerického mužského komorního sboru Chanticleer.

Novou sezonu SOP připravuje v období dohadů kolem chystané reformy pražské operní scény. Již na začátku února vznikla při ministerstvu kultury komise, která má projednat budoucnost SOP a ND. Komisi tvoří pracovníci ministerstva a konzultanti. Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) před časem oznámil, že s jejími výstupy seznámí širší veřejnost v polovině dubna. Zároveň seznámí s časovou osou chystaných změn. Později připustil, že se tento termín může prodloužit do konce dubna.

Ministr opakovaně zdůrazňuje, že případné sloučení SOP a ND je pouze jednou z navrhovaných variant. Ministerská komise má zadání najít nejlepší řešení pro fungování všech souborů a orchestrů SOP a ND.

S chystanou reformou pražské operní scény nesouhlasí zaměstnanci Státní opery, kteří v bouřlivé atmosféře 28. února předali ministru kultury otevřený dopis. Zároveň v dopise upozornili na koncepci svého tehdejšího pověřeného ředitele Radima Dolanského, který navrhoval zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser Dolanského kritizoval a prohlásil o něm, že neplní úkoly státního úředníka.

Dolanského na začátku března Besser odvolal z funkce a nahradil ho ředitelem ND Ondřejem Černým, což posílilo spekulace o uvažovaném sloučení opery a divadla. Proti ministrovu rozhodnutí umělci a zaměstnanci Státní opery několikrát protestovali.

"Mé pověření vést Státní operu není limitováno datem, ale předpokládám jeho krátkodobý charakter," řekl dnes Černý a zopakoval, že za svůj hlavní úkol vidí zajistit běžný provoz divadla.