Světově uznávaného čínského umělce a otevřeného kritika komunistické vlády Aj Wej-weje (na snímku) zadržela policie na letišti, když chtěl odletět do Hongkongu. Policie také prohledala jeho ateliér v Pekingu. S odvoláním na oznámení umělcových spolupracovníků na komunikační síti Twitter to uvedla agentura AFP.

Podle ní zatčení třiapadesátiletého Aje přišlo jen několik dní poté, co oznámil, že chce z Číny odejít a usadit se v zahraničí, protože už má dost šikanování a sledování ze strany úřadů, které zesilují represe osob kritizujících režim. Hovořil o tom, že by chtěl odejít do Německa.

V půlce února Aj oznámil, že byl nucen zrušit svou první výstavu v Číně, protože mu organizátoři sdělili, že její načasování je politicky nevhodné. V lednu nechal čínský režim Ajovi zdemolovat jeho nově postavený ateliér v Šanghaji a loni v prosinci mu úřady zabránily vycestovat z Číny. Stalo se to před slavnostním předáváním Nobelovy ceny za mír v norském Oslu, kterou dostal vězněný čínský disident Liou Siao-po.

Aj patří ve světě mezi nejznámější čínské umělce. Britská aukční síň Sotheby´s nedávno v Londýně uspořádala dražbu stovky kilogramů jeho porcelánových slunečnicových semínek. Slavná semínka vystavoval také v londýnské galerii Tate Modern. Na plochu tisíce metrů čtverečních jich tam nechal navézt 150 tun, asi sto milionů kusů. Ručně zdobená slunečnicová semínka z porcelánu vyrábělo dva roky 1600 sklářů v čínském městě Ťing-te-čen.