Tři filmaři spolupracují letos s Národním divadlem v Praze. Režisérka Alice Nellis zkouší komorní operu amerického skladatele Philipa Glasse nazvanou Les enfants terribles (Zlobivé děti), která bude mít premiéru 17. června v areálu psychiatrické kliniky v Bohnicích.
Režisér Petr Zelenka nastuduje inscenaci své nejnovější hry Ohrožené druhy; s premiérou počítá 26. října na Nové scéně.
Juraj Herz připraví pohádku Deváté srdce, premiéra bude 24. listopadu ve Stavovském divadle.
Návštěva světa představ
Glassova opera je podle dramaturga Bena Blachuta ideálním dílem k uvedení v alternativním prostoru. Základem je román Jeana Cocteaua, který vyslovuje víru v transcendentální sílu představivosti a tvořivosti. Jeho hrdinové žijí ve světě představ, jimiž se izolují od reality.
Cocteauův text se stal předlohou i pro film Jeana-Pierra Melvilla z roku 1950. K inscenaci byl přizván kromě divadelní a filmové režisérky a scenáristky Alice Nellis i dirigent Petr Kofroň, jehož doménou je právě interpretace soudobé hudby.
Inscenace bude součástí projektu Intersekce v rámci výstavy Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Podpořil ji program Culture Evropské unie. V Bohnicích se uskuteční pět představení.
Komedie o společnosti
Ohrožené druhy jsou nejnovější hrou Petra Zelenky, jednoho z nejúspěšnějších českých dramatiků a filmařů. Je příběhem o boji s nadnárodní farmaceutickou korporací, o znovunalezení dávno ztraceného přátelství a mnoha podobách lásky. Zabývá se tématem vztahu umělce a reality, potažmo reality mediální.
Uznávaný fotograf je osloven mladými začínajícími "kreativci", a přestože mu jejich svět připadá směšný, podlehne jejich nadšení a pustí se do práce. Z propagační kampaně se však stane aktivistický boj a z přátelství vyřizování účtů.
"Jméno dramatika, který se ujme i režie, slibuje nejen společensky aktuální a neotřelé téma, ale i zpracování plné humoru," komentoval přípravu prvního uvedení Zelenkovy hry šéf činohry české první scény Michal Dočekal. Zatímco dříve se podobnému žánru říkalo "společenská komedie", on by pro tuto hru použil spíše označení "komedie o společnosti".
Krev z devíti srdcí
V roce 1978 natočil Juraj Herz v totožných dekoracích dva výjimečné filmové příběhy s pohádkovými motivy - Panna a netvor a Deváté srdce, pro něž je charakteristická působivá surreálná atmosféra, jímavé hlavní téma prosté lásky i hravý a barevný svět komediantů.
V Devátém srdci podle textu Jana Drbohlava a Josefa Hanzlíka bude Herz režírovat příběh potulného studenta Martina, který se v hospodě dozví o podivné nemoci princezny Adrieny. Aby se vyhnul vězení za nezaplacení útraty, přihlásí se do stráže jako devátý dobrovolník. V tu chvíli netuší, že princezna je v moci zločinného astrologa, který se udržuje při životě elixírem z krve devíti lidských srdcí.
Tato divadelní adaptace podle Dočekala potěší diváky, kteří chtějí do Národního zavítat se svými dětmi či vnoučaty či jen zažít kouzlo a specifické napětí tohoto žánru. "Osobnost klasika českého filmu Juraje Herze zaručuje podívanou, při níž se bude publikum s hrdiny příběhu bát i radovat z dobrého konce," podotkl k inscenaci šéf činohry.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist