Ve věku 86 let zemřel včera v New Yorku slavný americký filmový režisér Sidney Lumet. S odvoláním na list The New York Times to oznámila agentura Reuters.

Mezi čtyřicítkou filmů, které natočil, byl snímek Dvanáct rozhněvaných mužů, kde hrál i Jiří Voskovec. Příčinou úmrtí bylo onemocnění mízního systému.

Sidney Lumet byl považován za jednoho z nejpřednějších režisérů druhé poloviny 20. století. Mezi jeho nejznámější snímky patří kromě zmíněného například Pahorek, Serpico, Vražda v Orient expresu, Network nebo Rozsudek.

Byl pětkrát nominován na Oscara, mimo jiné i za režii Dvanácti rozhněvaných mužů, ale ani jednou ho nezískal. V roce 2005 nakonec slavný režisér dostal Oscara za celoživotní dílo. Jeho snímky byly v různých kategoriích nominovány na tuto prestižní filmovou cenu ve více než 50 případech.

Do Dvanácti rozhněvaných mužů z roku 1957 si Lumet vybral Voskovce, tehdy už léta žijícího v americkém exilu, do role jednoho z porotců, kteří musejí jednomyslně rozhodnout o vině či nevině dospívajícího chlapce z vraždy otce.