Americký zpěvák Bob Dylan, svého času velký odpůrce války ve Vietnamu, v neděli v této zemi uspořádal svůj vůbec první koncert. Vynechal ale některé písně, jejichž texty by mohly být z hlediska úřadů podvratné, informovala agentura AFP. Na koncert v Ho Či Minově Městě přišlo asi pět tisíc lidí.

Stejně jako v čínské metropoli Pekingu, kde se podřídil místní cenzuře, Dylan nezazpíval některé ze svých nejznámějších písní jako The Times They Are A-Changin, kde se mimo jiné říká, že "řád rychle uvadá a kdo je dnes první, bude brzy poslední". Nezazněla ani mytická skladba Blowin´ in the Wind, v jejímž textu stojí "jak dlouho může národ žít, než získá svobodu".

Mluvčí vietnamského ministerstva zahraničí před koncertem řekl, že nemůže potvrdit, zda repertoár předem posoudí úřady. Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch o tom ale nepochybovala a prohlásila, že Dylan "by se měl stydět", napsala agentura AFP.

"Mladý Dylan by nepřipustil, aby mu nějaká vláda říkala, co má zpívat," řekl ředitel Human Rights Watch pro Asii Brad Adams. Dylan prý neměl k Vietnamu a ke své přítomnosti v této zemi žádný komentář. AFP poznamenala, že mnozí mladí Vietnamci o Dylanovi nikdy neslyšeli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist