Zakladatel britské rockové kapely Pink Floyd Roger Waters dnes vystoupí na prvním ze svých dvou koncertů v pražské O2 areně.

V Praze se zastaví v rámci turné The Wall Live, jehož název odkazuje na slavné dvojalbum The Wall z roku 1979 a stejnojmenný film.

Pódiová prezentace nabídne mnoho moderních projekcí, aparaturu a vybavení přivezly přes dvě desítky kamionů.

Součástí vystoupení bude i 73 metrů dlouhá a 11 metrů vysoká zeď, která bude během večera postavena a opět zbořena.

Koncert nabídne téměř tři desítky skladeb, především z alba The Wall. Fanoušci si přijdou poslechnout Waterse ještě v sobotu. Pro velký zájem pořadatelé přidali druhý termín. Oba koncerty jsou již dávno vyprodané.

Návrat po čtyřech letech

Sedmašedesátiletý zpěvák, skladatel a baskytarista zahájil světové turné loni 15. září koncertem v kanadském Torontu a ukončí je několika vystoupeními v Německu. Poslední koncert je naplánován na 18. června 2011 v Düsseldorfu.

 

 

Waters se do Prahy vrací přesně po čtyřech letech, naposledy zde vystoupil v dubnu 2007 s programem The Dark Side Of The Moon. V Praze poprvé hrál v roce 2002 – tehdy své největší hity v zaplněné hale na Výstavišti.
Watersovi bývalí spoluhráči z Pink Floyd v Praze zahráli již dříve, představili se zde v roce 1994 koncertem na Strahovském stadionu, kde jejich show vidělo 130 tisíc fanoušků.

Videoklip Pink Floyd k albu The Wall (text pokračuje za videem)

 

Videoklip Pink Floyd k albu The Wall

 

Tvorba skupiny Pink Floyd je v České republice velmi populární. Úspěch zde mají i revivaly britské kapely. Letos v únoru v Ostravě a v Praze vystoupila kapela The Australian Pink Floyd Show. Loni v říjnu vyprodaná O2 arena v Praze aplaudovala jevištní podobě The Wall od tuzemských tvůrců. Projekt svou osobní přítomností posvětil Harry Waters, syn Rogera Waterse.

„Plivl jsem mu do obličeje“

Do The Wall promítl Roger Waters bolest ze ztráty otce, špatné vzpomínky na vzdělávací systém, přehnanou úzkostlivost matky, nevěru manželky i tlak showbyznysu. Byl autorem téměř všech textů a skoro veškeré hudby.
Dvojalbum The Wall, jedna z nejprodávanějších desek všech dob, se objevilo na pultech 30. listopadu 1979.

Poté se rozjela série bombastických vystoupení, pro technickou náročnost se však konalo jen 29 koncertů. Ve vzduchu létalo nafukovací prase, na pódiu se zjevila obrovská figurína učitele, matky, soudce či diktátora a muzikanti byli od diváků odděleni rostoucí zdí, která byla na závěr stržena.

Album v roce 1982 ožilo i ve filmu režiséra Alana Parkera s Bobem Geldofem v hlavní roli vyhaslé rockové hvězdy Pinka.

V rockové opeře The Wall vytvořili Pink Floyd sugestivní projekt na téma osamocení a ztráty komunikace. "Za Zdí stála má deziluze z rockových představení na velkých stadionech. Do konce sedmdesátých let měly takové koncerty kouzlo, které však vyprchalo," vzpomínal později Waters.

Uvědomil si to prý během jednoho koncertu v Montrealu v roce 1977, kde se mladý fanoušek snažil přelézt drátěnou ohradu, která oddělovala kapelu od davu: "Má frustrace dostoupila vrcholu. Plivl jsem mu do obličeje. Vzápětí mě mé chování šokovalo. Vztah mezi námi a publikem se ošklivě proměnil."

Záznam z aktuálního turné Rogera Waterse (text pokračuje za videem)

 

Záznam z aktuálního turné Rogera Waterse

 

Rock a válka

Krátce nato přišel s myšlenkou postavit během koncertu skutečnou zeď a do vztahu hudebních idolů a jejich fanoušků promítnout i další paralely.

"Chtěl jsem udělat srovnání mezi rokenrolovými koncerty a válkou," prohlásil Waters, jehož otec padl ve válce dřív, než se Roger narodil.

Zeď na pódiu má ale podle něj více významů: "Člověk raději potlačuje bolestivé zkušenosti, které pak používá jako cihly ve zdi. Možná za ní nachází úkryt, avšak ve skutečnosti je za ní spíš citově uvězněn."

Multimediálním projektem The Wall skončila nejslavnější éra kapely Pink Floyd, která se do historie rocku zapsala jako jedna z nejúspěšnějších a nejvlivnějších skupin všech dob. Její album Dark Side of the Moon (1973) se v USA drželo v hitparádě 741 týdnů, tedy asi 14 let. Kromě něj se proslavila například deskami Wish You Were Here (1975) a Animals (1977).

Po pádu Berlínské zdi předvedl Waters, který ze skupiny odešel v prosinci 1985, na Postupimském náměstí ještě jednu koncertní verzi The Wall, na počest znovusjednocení Německa. Koncert v červenci 1990 s řadou hostů měl gigantické proporce – na místě jej sledovalo 300 tisíc diváků.

Levicově orientovaný Waters, který sám sebe nazývá "socialistickým kapitalistou", po rozchodu s Pink Floyd vydal několik sólových desek. Na válečné akce Američanů v Iráku reagoval dvěma písněmi To Kill The Child a Leasing Beirut. Před šesti lety představil klasickou operu Ca Ira, na které pracoval s přestávkami patnáct let.

Záznam z aktuálního turné Rogera Waterse

Videoklip Pink Floyd k albu The Wall