Komedie režiséra Tomáše Bařiny Román pro muže získala na mezinárodním filmovém festivalu v americkém městě Tiburon cenu Golden Reel (Zlatý kotouč) za nejlepší mužský herecký výkon. Oceněn byl Miroslav Donutil, který ve filmu ztvárnil jednu z hlavních postav. Dnes to sdělila Josefina Borecká ze společnosti In Film Praha.

Film, který Bařina natočil podle scénáře a stejnojmenného literárního bestselleru Michala Viewegha, letošní jubilejní 10. ročník festivalu nedaleko San Franciska zahájil. Mottem přehlídky, která se zaměřuje na nezávislé filmaře, je "porozumění prostřednictvím filmu".

Michal Viewegh míří na jeviště, pražský "Švanďák" mu věnuje celé léto - čtěte ZDE

Don Juan v Národním divadle je spíš výřečný než vášnivý - čtěte ZDE

Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Cyrila (Miroslav Donutil), Bruna (Miroslav Vladyka) a Anety (Vanda Hybnerová), kteří mají kvůli předčasné smrti rodičů mnohem pevnější pouto, než bývá obvyklé. Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor v zádech se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti. Výlet, který má být jakousi cestou posledních splněných přání – včetně tajných erotických fantazií, se však mění v tragikomickou konfrontaci základních hodnot a životních postojů.

V Česku měl film premiéru loni v září.