CO SE KDY VYSÍLÁ

 

ČT1
20:00 Rozmarná léta českého filmu (16/20)
21:00 Štěstí
22:50 Bílá Masajka
 
ČT2
20:05 Oněgin
23:55 Pochybná žena

 

Jakoby Velikonoce začaly už dnes večer: alespoň na veřejnoprávním kanálu. Slavné Štěstí Bohdana Slámy, německý festivalový hit Bílá Masajka, výtečné hollywoodské zpracování Puškinova Oněgina s Ralphem Fiennesem v titulní roli a Liv Tylerovou v roli Taťány. A před půlnocí americká klasika ze zlatého fondu kinematografie, výborné špionážní drama Pochybná žena s Cary Grantem a Ingrid Bergmanovou z roku 1946.

Jestliže jindy má člověk tendenci televizní stanice a jejich programovou skladbu spíš kritizovat (nejen za glorifikaci a nekonečné reprízování normalizačních seriálů či nekoncepční dramaturgii), tentokrát nezbývá než programové šéfy pochválit. Dnešní program dvou hlavních veřejnoprávních kanalů skutečně uspokojí i ty nejnáročnější.

 

 

Slámovo Štěstí ČT1 zařadila v rámci výborného a cenného cyklu Rozmarná léta Českého filmu, tentokrát venovaného právě roku 2005. Jestliže v minulých dílech cyklu byly v jeho rámci k vidění třeba filmy Kolja, Tmavomodrý svět, Samotáři či Je třeba zabít Sekala, tentokrát padla volba dramaturgů na snímek, s nímž se Bohdan Sláma výrazně prosadil nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Příběh ambiciózní Moniky (Tatiana Vilhelmová), která se namísto vysněné cesty do Ameriky rozhodne postarat o malé syny své psychicky nemocné kamarádky (v dramatické roli schizofreničky výtečná Anna Geislerová), stojí na hereckém obsazení (vedle protagonistek obou hlavních ženských rolí je Štěstí velkou hereckou příležitostí i pro Pavla Lišku nebo Marka Daniela) a civilním režijním pojetí. Štěstí v roce své premiéry triumfovalo nejen v Česku: Bohdan Sláma s ním uspěl v Benátkách, San Sebastianu, Londýně nebo Torontu.