Litevské nakladatelství Media Incognito přerušilo vydávání komiksu Simpsonovi poté, co dostalo pokutu za údajnou nelegální reklamu piva Duff, oblíbeného to nápoje pechem stíhaného hrdiny komiksu Homera. V některých zemích se prý pivo této značky skutečně prodává, ale v Litvě je zakázána reklama na alkoholické nápoje, zdůvodnily podle AFP pokutu litevské úřady.

"Tato pokuta nás vedla k rozhodnutí dočasně zastavit vydávání komiksu," řekl Indre Pavilonyte z firmy Media Incognito. Litevský úřad pro ověřování reklamy dal nakladatelství pokutu v přepočtu přes 70 tisíc korun.

Litevský kontrolní úřad zjistil, že pivo Duff, jemuž Homer nikdy neodolá, není údajně fiktivní a pod touto značkou se podle litevského deníku Verslo Zinios prodává v Argentině, Mexiku, Portugalsku a Německu.

 

Nakladatelství nyní prý hledá cesty, jak vydávání komiksu obnovit a neporušovat zároveň zákon o zákazu reklamy alkoholických nápojů v médiích. Nicméně americká firma Bongo Comics, která má autorská práva na kreslený seriál, nedovolí, aby se cokoli na jeho obsahu měnilo.

 

Komiks, který vycházel v litevštině jako Simpsonai, byl každý měsíc vydáván nákladem 10 tisíc výtisků. Litva má jen 3,2 milionu obyvatel.

 

Související