Světovou premiéru měl v noci na sobotu na newyorském festivalu Tribeca americký dokument The Swell Season, který zachycuje rozpad partnerského vztahu hudebníků Markéty Irglové a Glena Hansarda.

Děje se tak na pozadí dvouletého turné, na něž oba vyjeli, když v roce 2008 získali Oscara za píseň Falling Slowly z filmové romance Once.

Skvělý život

Černobílý snímek mimo jiné zachycuje štěstí irského muzikanta a jeho české hudební a dříve i životní partnerky ze zisku prestižní filmové ceny, ale třeba také pýchu Hansardovy matky, že její syn něco takového dokázal.

"Žijeme skvělý život, ne?" říká v jednu chvíli Hansard své o 18 let mladší partnerce.

Film přibližuje, jak se dvojice seznámila, když Hansard bydlel u Irglových, či lehkost, se kterou vznikl největší hit těchto hudebníků, oscarová píseň Falling Slowly. "S touhle holkou je všechno snadné, věci se prostě dějí," říká v jednu chvíli irský manažer jejich kapely The Swell Season.

V jedné scéně se například Irglová s Hansardem svléknou a rozeběhnou se nazí do moře. S postupem času a světového turné skupiny ale počáteční euforie a lehkost mizí. Film stále více zachycuje konflikty ústřední dvojice, která je neustále vystavena velké pozornosti fanoušků.

 

Irglová například nechápe, proč se s ní stále chce někdo fotit. Má pocit, že se prodává, když podstupuje něco, s čím nesouhlasí. Pro staršího Hansarda je naopak úspěch skupiny splněním dlouhodobého snu, o který dlouho usiloval.

Rozchod v Telči

Jedna z klíčových scén dokumentu se odehrává na zahrádce kavárny na náměstí v Telči. Po krátké výměně názorů z ní Irglová odejde. Krátce poté se divák dozví, že osobní vztah dvojice skončil. Ve společném hraní ale dále pokračuje. Poslední záběry snímku ji zachycují ve vyprodaném newyorském sále Radio City Music Hall na koncertu k nové desce.

Ukázka z filmu (text pokračuje za videem)

 

Swell Season Trailer

 

Dokument je dílem Nicka Augusta-Perny, Chrise Dapkinse a Carla Mirabella-Davise. Tvůrci uvádějí, že při natáčení nejprve zachycovali všechny stránky turné, takže se s nimi aktéři filmu postupně sžili a příliš je nevnímali. "Během času se psychologicky nabitá a dramatická příběhová linie sama odhalila a zúžili jsme svůj záběr," uvedli režiséři v tiskové zprávě k filmu.

Rozpad vztahu zachycuje kromě filmového dokumentu také poslední deska Hansarda a Irglové nazvaná Strict Joy z roku 2009. "Řekla bych, že normální by bylo na chvíli si jeden od druhého odpočinout a nevídat se. Ale měli jsme společnou hudbu, a tak jsme byli nuceni přenést se přes své pocity a spory," uvedla po vydání alba Irglová.

Spolupráce Hansarda a Irglové začala v roce 2003, v roce 2006 vyústila v nahrání alba The Swell Season pojmenovaného podle knihy Glenova oblíbeného spisovatele Josefa Škvoreckého Prima sezóna. Ve stejném roce se oba hudebníci podíleli na nízkorozpočtovém filmu Once režiséra Johna Carneyho, který se stal hitem po celém světě.

Swell Season Trailer