Sochař, jeden z nejvýznamnějších českých keramiků Pravoslav Rada v sobotu zemřel. O úmrtí sedmaosmdesátiletého umělce v neděli informovala blízká rodinná přítelkyně Barbara Hucková.

Shodou okolností právě v současné době pořádá Uměleckoprůmyslové museum v Praze retrospektivní výstavu Radova díla nazvanou "P. Rada! Paráda!", která skončí na Velikonoční pondělí.

Rada se narodil 14. října 1923 v Železném Brodě, žil a pracoval ale v Praze. V letech 1939 až 1943 studoval na Vyšší průmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích v Podkrkonoší.

Ve studiu pokračoval v letech 1943 až 1949 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V roce 1947 obdržel roční stipendium dánské vlády a studoval na Kodaňské uměleckoprůmyslové škole.

Rada byl od roku 1956 členem Mezinárodní keramické akademie v Ženevě a dále Umělecké Besedy v Praze a Sdružení výtvarných umělců-keramiků. Zpočátku se věnoval volné tvorbě i designu. Aspiranturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové zakončil v roce 1960 u profesora Eckerta rozsáhlým jídelním a nápojovým souborem. Tehdy navrhl prototypy jídelních souborů pro Karlovarský porcelán.

Podílel se na úspěšné československé expozici na Expo 1958 v Bruselu, odkud přivezl jednu ze zlatých medailí. Rozměrné plastiky uplatnil i na světových výstavách v Montrealu a v Ósace v letech 1967 a 1970.

Mezi jeho významná ocenění patří zlatá medaile z Mezinárodní výstavy keramiky AIC pořádané roku 1962 v Praze. O čtyři roky později byl spoluzakladatelem Mezinárodního keramického sympozia v Bechyni.

Málo známou částí jeho tvorby je výtvarný návrh pěti loutkových filmů. Nejznámějším se stal snímek Jak ulovit mamuta z roku 1982 (režie Ludvík Kadleček).

Rada byl i propagátorem keramiky jako autor či spoluautor knižních publikací zaměřených na technologii a názvosloví tohoto oboru. Jeho knihy o moderní keramice a keramických technikách vyšly česky a v šesti dalších jazycích.